Start Polecane Unijni przywódcy rozczarowani ofertą Theresy May

Unijni przywódcy rozczarowani ofertą Theresy May

964
0

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk skrytykował ofertę w sprawie zagwarantowania praw obywateli UE, którą przedstawiła premier Wielkiej Brytanii. Według niego oferta Theresy May jest poniżej oczekiwań. Podobnie uważa Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Według Donalda Tuska oferta Wielkiej Brytanii może jedynie pogorszyć sytuację obywateli unijnych. Jean-Claude Juncker powiedział natomiast, że oferta brytyjskiego rządu jest niewystarczająca.

Theresa May przedstawiła swoje propozycje w czwartek na szczycie Unii Europejskiej. Jak podają brytyjskie media May miała zapewnić unijnych przywódców, że chce zagwarantować ponad 3 milionom obywateli europejskich mieszkającym na Wyspach jak najwięcej pewności i sprawiedliwe traktowanie.

Szefowa brytyjskiego rządu miała powiedzieć, że jej celem jest doprowadzenie do tego, aby żaden obywatel z Europy nie został poproszony o opuszczenie Wielkiej Brytanii w momencie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii.

Theresa May przedstawiła również szczegóły propozycji dotyczącej uregulowania statusu obywateli Unii mieszkających na Wyspach. Zgodnie z nimi każdy obywatel UE mieszkający w UK przez 5 lat będzie traktowany tak, jakby był obywatelem tego kraju w zakresie opieki zdrowotnej, edukacji, świadczeń i emerytur. Nie wiadomo jednak na razie co z pozostałymi prawami.

Według harmonogramu negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską mają zakończyć się do 29 marca 2019 roku.

PoprzedniPolicja aresztowała mężczyznę podejrzanego o gwałt i próbę zabójstwa kobiety w Southampton
NastępnyJeśli zabraknie pracowników z UE to podskoczą ceny owoców?