Start Wiadomości Unia znosi opłaty za roaming – jednolite stawki za połączenia na terenie...

Unia znosi opłaty za roaming – jednolite stawki za połączenia na terenie UE już od 2017

744
0

Od 15 czerwca 2017 operatorzy komórkowi będą zobowiązani do wprowadzenia jednolitych stawek za połączenia, wiadomości tekstowe i transfer danych na terenie wszystkich krajów członkowskich.

W trakcie negocjacji operatorów z unijnymi komisarzami osiągnięto również porozumienie dotyczące tzw. „neutralności sieci” zgodnie z którą dostawcy usług internetowych nie mogą ograniczać dostępu do wybranych serwisów czy aplikacji na terenie poszczególnych krajów.

„Europejczycy długo czekali na zniesienie roamingu i wprowadzenie w życie zasad neutralności sieci. Ich żądania w końcu się urzeczywistnią” – skomentował przyjęcie rozporządzenia Andrus Ansip – wiceprzewodniczący komisji ds. jednolitego europejskiego rynku cyfrowego.

Zanim opłaty roamningowe na dobre znikną z naszych rachunków, znacząco się zmniejszą. Od kwietnia przyszłego roku operatorzy będą mogli doliczać do stawek krajowych dodatkową opłatę w maksymalnej wysokości 0,05 euro (3 pensy) za minutę połączenia, 0,02 euro (1 pens) za SMS oraz 0,05 (3) za jeden megabajt przesłanych danych. Stawki te nie zawierają podatku VAT.