Start Wiadomości Unia szuka domów dla uchodźców: UK ich nie chce, Polska przyjmie 2...

Unia szuka domów dla uchodźców: UK ich nie chce, Polska przyjmie 2 tys.

1692
0

Na czwartkowym posiedzeniu Komisji Europejskiej nie udało się rozwiązać problemu 40 tysięcy uchodźców z rejonu Morza Śródziemnego, przebywających obecnie na terenie Włoch i Grecji.

„Poczyniliśmy pewne postępy, ale sprawa nie została jeszcze ostatecznie rozstrzygnięta” – powiedział po spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych komisarz Dimitris Avramopoulos.

Początkowe plany zakładały, że kraje członkowskie rozdzielą pomiędzy siebie dwie trzecie z ogółu 60 tysięcy nielegalnych uchodźców, którzy ubiegają się o prawo azylu na terenie UE. 40 tysięcy z nich przebywa już w Grecji albo we Włoszech, pozostałe 20 tysięcy zostanie relokowanych bezpośrednio z państw, z których pochodzą.

Niemcy i Francja wspólnie zaoferowały schronienie 20 tysiącom uchodźców. Władze Polskie ogłosiły natomiast, że są w stanie zapewnić dom liczbie dziesięciokrotnie niższej i przyjmą dwa tysiące imigrantów. Niektóre kraje – Austria, Słowacja i Hiszpania, również zobowiązały się pomóc, ale nie ujawniły, ilu uchodźców dostanie u nich azyl.

„Konkretne liczby podamy w nadchodzących dniach” – zapowiedział szef francuskiego MSZ – Bernard Cazeneueve. Z kolei jego odpowiednik z Luksemburga – Jean Asselborn dodał, że ostateczne decyzje zapadną na kolejnym ministerialnym spotkaniu, które odbędzie się 20 lipca w Brukseli.

Zdaniem Komisji Europejskiej nowe domy udało się zapewnić już 20 tysiącom imigrantów, których jeszcze na terenie Europy fizycznie nie ma. Problem stanowi 40 tysięcy z tych, którym udało się już przedostać na greckie i włoskie wyspy.

Wielka Brytania i Dania od początku odmawiały udziału w procesie relokacji uchodźców i swoje stanowisko podtrzymują.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniCo-op kasowało dwukrotnie za te same zakupy – klienci do tej pory nie dostali zwrotów
NastępnyWszczęto śledztwo w sprawie podpalenia w Southampton