Start Wiadomości Unia nie pozwoli magistrom pracować na zmywaku – UK wprowadza ramy kompetencji

Unia nie pozwoli magistrom pracować na zmywaku – UK wprowadza ramy kompetencji

2725
0

Kompetencje pracowników w krajach należących do Unii Europejskiej będą opisywane według międzynarodowych uniwersalnych standardów. Dzięki temu dyplomy i certyfikaty uzyskane w poszczególnych państwach będą odzwierciedlały rzeczywisty poziom umiejętności ich posiadacza.

Międzynarodowe ramy kwalifikacji wprowadzane są w 140 krajach świata. Dzięki temu, jak przekonuje w wywiadzie dla Polskiego Radia Beata Balińska z polskiego Instytutu Badań Edukacyjnych, osoby, które po studiach zdecydują się wyjechać na Wyspy, będą mogły liczyć na coś więcej niż praca „na zmywaku”. Brytyjski pracodawca będzie miał bowiem w miarę kompletny obraz umiejętności jakie posiada osoba z polskim dyplomem.

„Ten system daje szanse na porównanie dyplomów w różnych krajach i różnych systemach edukacji” – przekonuje Balińska i dodaje, że celem jego wdrożenia jest zwiększenie mobilności pracowników. „Dzięki zapisanym na naszych świadectwach numerom, zagraniczny pracodawca dowie się o naszym wykształceniu, jego poziomie, w sposób transparentny. Dzięki temu będzie wiedział w jakiej ramie kwalifikacji się znajdujemy i ile powinniśmy zarabiać” – twierdzi Balińska.

Dyplomy zawierające odniesienia do uniwersalnych ram kwalifikacji mają być wprowadzone w państwach członkowskich do 2018 roku.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniPolskie szkoły lepsze niż brytyjskie – nie tylko pod względem poziomu nauczania
NastępnyAtak podpalaczy w Southampton