Start Polecane Unia Europejska odrzuca program Theresy May dot. Brexitu

Unia Europejska odrzuca program Theresy May dot. Brexitu

596
0

Unia Europejska nie popiera planów porozumienia Theresy May  w związku wyjścia wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Ostrzega także, że UK poniesie „negatywne konsekwencje gospodarcze”. Według wielu jest to największa porażka polityczna brytyjskiej premier. 

UE odrzuciła wizje Theresy May, obejmującą stosunki handlowe po Brexicie. Swój program brytyjska premier przedstawiła w zeszłym tygodniu.

Członkowie wspólnoty przygotowali sześciostronicowy dokument, w którym zawarli decyzję w sprawie prozumienia handlowego oraz nowe główne założenia UE, którymi ma się kierować Michel Barnier, unijny negocjator. Zawartość tego dokumentu przedstawił w Luksemburgu Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej. Przedstawiając wytyczne na konferencji prasowej Donald Tusk ostrzegł, że przyszłe stosunki “będą jedynie umową handlową”, ponieważ pani May odmówiła pozostania w unii celnej i jednolitym rynku.

– Jedna rzecz musi pozostać jasna, a mam wrażenie, że nie do końca tak jest. Nie ma mowy o tym, aby porozumienie handlowe przewidywało jakieś wyjątki od głównej zasady – powiedział Tusk.

W dokumencie zostało także zawarte zalecenie mówiące o tym, że przyszłe relacje dwóch stron będą kształtowane pod nadzorem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Ta decyzja jest również sprzeczna z wizją May, która proponowała osobę bardziej neutralną.

Przywódcy UE spotkają się 22 marca w Brukseli na dwudniowym szczycie Rady Europejskiej, gdzie zostaną poproszeni o podpisanie wytycznych, a także rozważą kwestie związane z okresem przejściowym, który jest obecnie przedmiotem negocjacji.