Start Brexit Unia Europejska nie chce renegocjacji

Unia Europejska nie chce renegocjacji

1038
0

Strona europejska nie widzi potrzeby, by rozpocząć renegocjacje z Wielką Brytanią. W przeciwieństwie do brytyjskiej władzy. 

– Podzielamy ambicje brytyjskiego parlamentu, by uniknąć scenariusza Brexitu bez umowy UE ze Zjednoczonym Królestwem. Jednak porozumienie ws. Brexitu, w tym backstop, nie podlegają renegocjacji – powiedział Preben Aamann, rzecznik szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Strona europejska podtrzymuje, że stworzone rok temu dokumenty i zawarte w nich tzw. porozumienie rozwodowe jest wciąż najlepszą z możliwych opcji i nie widzą potrzeby, by wprowadzać większe zmiany. Szczególnie tyczy się backstopu. 

– Mechanizm backstopu jest częścią tej umowy, która nie jest otwarta do renegocjacji. Konkluzje Rady Europejskiej z grudnia są bardzo jasne w tej kwestii; wzywamy rząd Wielkiej Brytanii, aby jak najszybciej wyjaśnił swoje zamiary dotyczące dalszych kroków” – dodał rzecznik Donalda Tuska. 

Podkreślają jednak, że wciąż będą się przygotowywać na różne scenariusze Brexitu i będą kontynuować unijny proces porozumienia z rządem w Londynie. 

Planowo, wyjście Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty ma nastąpić 29 marca tego roku.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniOstrzeżenie o śniegu rozszerzone na Southampton i New Forest
NastępnyOto, jak obywatele UE mieszkający w Southampton mogą ubiegać się o status osoby osiedlonej