Start Wiadomości Umowa z Unią: swoboda przepływu osób, ale bez wpłat do unijnego budżetu?

Umowa z Unią: swoboda przepływu osób, ale bez wpłat do unijnego budżetu?

1093
0

Z opublikowanego sondażu YouGov wynika, że obywatele Wielkiej Brytanii są gotowi zaakceptować swobodę przepływu osób z Unii Europejskiej, jeśli w zamian uzyskają dostęp do wspólnego rynku i nie będą musieli wpłacać pieniędzy do wspólnego budżetu.

Część ankietowanych opowiada się za zawarciem podobnej umowy z Unią Europejską, jaka istnieje pomiędzy Wspólnotą a Kanadą. W wyniku takiej umowy Wielka Brytania miałaby ograniczoną umowę o wolnym handlu z pozostałymi krajami członkowskimi ( bez ceł, ale z limitowanym dostępem dla niektórych sektorów usługowych), ale jednocześnie nie musiałaby wpłacać środków do wspólnego budżetu ani akceptować przyjezdnych z innych państw.

Około 35 proc. biorących udział w ankiecie chciałoby modelu norweskiego, który daje pełen dostęp do wspólnego rynku, ale w zamian za konieczność wpłaty pieniędzy do wspólnego budżetu i respektowanie swobody przepływu osób.

Rząd w Londynie będzie dążył do uzyskania porozumienia innego niż norweskie czy kanadyjskie, w którym zaakceptowałby swobodę przepływu osób w zamian za zwolnienie wpłat do unijnego budżetu. Rząd zapowiedział, że rozmowy z Unią Europejską w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty mają się rozpocząć na początku przyszłego roku.

PoprzedniDzień otwarty w remizie strażackiej na St Mary’s w Southampton
NastępnyPies na emigracji. Sprawdź jakie masz obowiązki