Start Polecane UK: Spada bezrobocie, rośnie inflacja

UK: Spada bezrobocie, rośnie inflacja

802
0

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii spadła do 4,6 proc. Tak wysokiej liczby zatrudnionych nie było na Wyspach od 42 lat – informuje BBC.

Według danych pochodzących z Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS), w ciągu ostatniego kwartału liczba bezrobotnych spadła o 53 tys. osób, co powoduje, że w chwili obecnej w Wielkiej Brytanii 1,54 miliona osób posiada status bezrobotnego. Zanotowano także znaczny wzrost inflacji – z 2,3 do 2,7 proc. Jest to najwyższy poziom od 2013 roku. Ekonomiści przewidują, że jeszcze w tym roku może ona przekroczyć 3 proc. Średnie tygodniowe zarobki, z wyłączeniem premii, wzrosły w ciągu trzech miesięcy poniżej oczekiwań – o 2,1 proc. Jednakże biorąc pod uwagę rosnącą inflację realne płace odnotowują spadek, a nie wzrost.

Głównymi powodami rosnącej inflacji są wyższe ceny żywności, odzieży, wzrost akcyzy paliwowej i cen energii elektrycznej. Ze względu na coraz większe koszty transportu widoczne są także rosnące ceny towarów importowanych z zagranicy. Nie bez znaczenia jest także słabnący kurs funta.

Poziom zatrudnienia w Wielkiej Brytanii jest najwyższy od 1975 roku, jednakże po publikowaniu statystyk przez ONS pojawiły się komentarze, że „wzrost zatrudnienia w Wielkiej Brytanii ma na celu ukrycie spadku płac realnych”.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniUK: Ruszył proces Polaka, który zabił swoją partnerkę
NastępnyWielka Brytania twierdzi, że to UE powinna zapłacić za Brexit.