Start Wiadomości UK: Pomoc ubogim kosztuje 78 mld funtów

UK: Pomoc ubogim kosztuje 78 mld funtów

2601
0

Konsekwencje ubóstwa w Wielkiej Brytanii kosztują przeciętnego podatnika 1,2 tys. funtów rocznie, a cały kraj łącznie 78 miliardów funtów – wykazują najnowsze badania.

Badanie Fundacji Josepha Rowntree (JRF) wykazało, że pomimo funduszy wydzielanych na pomoc społeczną, co piąty funt przeznaczany na wydatki publiczne przekazywany jest na pomoc najbiedniejszym w Wielkiej Brytanii. To oznacza, że łącznie dodatkowo kraj kosztuje to 78 mld funtów.

– Rekordowa liczba osób w UK korzysta z banków żywności. W 2015-2016 roku rozdaliśmy 1,1 milionów paczek z zapasem jedzenia, to 2 procent więcej niż w ubiegłym roku – informuje Trussell Trust, brytyjska organizacja charytatywna do walki z biedą.

Specjaliści informują, że życie w ubóstwie ma bardzo negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Niedożywienie, wyziębienie organizmu, wilgoć oraz niehigieniczne warunki życia przyczyniają się do wielu chorób, również natury psychologicznej – depresja lub nerwica. Osoby żyjące w biedzie narażone są także na duży stres, który uniemożliwia im wykonywanie pracy.

47-letni Paul z hrabstwa Gloucestershire w południowo-wschodniej Anglii załamał się po śmierci swojej matki. Mężczyzna zaczął dorabiać w bankach żywności, jako stolarz. Dzisiaj przekonuje, że to pozwoliło mu stanąć na nogi. Rząd państwa twierdzi, że zatrudnienie jest kluczem do zwalczenia biedy. – Bieda niszczy potencjał wielu ludzi, którzy mogliby przyczynić się do rozwoju ekonomicznego naszego kraju – mówi Julia Unwin, prezes Fundacji Josepha Rowentree.

Rzecznik rządu państwa zapewnia, że władze Wielkiej Brytanii usilnie starają się walczyć z biedą. Wzrasta również liczba osób pracujących. Postęp został szczególnie zauważony w średnich krajowych zarobków oraz darmowej opiece nad dziećmi.

W liczbach:

  • 29 mld funtów rocznie wydawanych jest na pokrycie kosztów leczenia wynikającego z ubóstwa
  • 10 mld funtów rocznie kosztują darmowe posiłki w szkołach i ubezpieczenia uczniów
  • 9 mld funtów rocznie przeznaczanych na policję i systemy karne ws. przestępczości w biednych dzielnicach
  • 7,5 mld funtów rocznie wydawanych na darmową opiekę dla dzieci
  • 4,6 mld funtów rocznie kosztuje opieka społeczna dla dorosłych
  • 4 mld funtów przeznaczanych na mieszkania
ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniDwóch mężczyzn z Southampton i West Dean ukaranych za nielegalne wędkowanie
NastępnyNajpopularniejsze radio w UK traci słuchaczy