Start Wiadomości UK: Policjanci oskarżeni o wykorzystywanie seksualne

UK: Policjanci oskarżeni o wykorzystywanie seksualne

919
0

Ponad 300 oficerów policji zostało oskarżonych o nadużywanie swojej pozycji do wykorzystywania seksualnego innych osób, w tym ofiar przestępstw.

Inspektorat Jej Królewskiej Mości (HMIC) z Constabulary potwierdził, że korzyści seksualne są najpoważniejszą formą korupcji wśród angielskich i walijskich policjantów.

Zebrane dane dotyczą okresu ostatnich dwóch lat, do marca tego roku. Krajowa Rada Szefów Policji (NPCC) określiła zaistniały problem jako chorobę, którą należy wyplenić. – Jest to najpoważniejsza forma korupcji, której nie można usprawiedliwić lub tolerować – powiedział Stephen Watson, szef NPCC.

Z dochodzenia, które zainicjowała ówczesna Minister Spraw Wewnętrznych, Theresa May, wynika że 20 funkcjonariuszy cywilnej służby policyjnej i 306 policjantów było zamieszanych w 436 zgłoszonych spraw. Dane wykazały również, że wszyscy, poza jednym oskarżonym, otrzymali co najmniej jeden zarzut i że prawie 40-proc. oskarżeń pochodzi od ofiar przemocy domowej. Wśród oskarżycieli znalazły się również osoby podejrzane o problemy z narkotykami lub alkoholem.

Z raportu wynika również, że:

•    Mniej niż połowa (48-proc.) spośród wszystkich zgłoszonych zarzutów została skierowana do Niezależnej Komisji Skarg Policji;

•    Funkcjonariusze nie mają jasno nakreślonej granicy w kontaktach z ofiarami wrażliwych spraw;

•    Niektóre jednostki zajmujące się śledzeniem i zapobieganiem korupcji nie mają zdolności lub możliwości dotarcia do informacji o potencjalnych przypadkach;

Jednak według HMIC sprawa może być dużo poważniejsza niż mogłoby się zdawać, bo ogromna liczba spraw mogła nie zostać zgłoszona. – Nie ma żadnych wątpliwości, że wykorzystywanie kobiet przez władzę dla uzyskania własnych korzyści jest definicją korupcji. Jest to poważny problem, ponieważ jest to ostateczna zdrada zaufania, ponieważ osoba, której zaufaliśmy nagle staje się naszym oprawcą – powiedział Mike Cunningham w wywiadzie dla BBC Radio 4.

– Sprawy badane są na terenie całego kraju. Nie wszystkie zarzuty zostały jeszcze postawione, ale na pewno zostaną – dodał.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniParlament poparł Brexit. Wychodzenie z UE rozpocznie się pod koniec marca
NastępnyLodowisko w Southampton