Start Wiadomości UK: Mamy z dziećmi muszą ustąpić miejsca niepełnosprawnym

UK: Mamy z dziećmi muszą ustąpić miejsca niepełnosprawnym

777
0

Według decyzji Sądu Najwyższego pasażerowie, którzy nie chcieli ustępować miejsca w komunikacji publicznej osobom niepełnosprawnym, od teraz będą do tego zobligowani.

Zgodnie z decyzją, którą wydał sąd, firmy autobusowe powinny zrobić jak najwięcej, aby chronić prawa osób niepełnosprawnych. Jeżeli pasażerowie nie chcą sami z siebie ustąpić miejsca osobom na wózkach, powinni to zrobić na prośbę kierowcy. Na mocy tej decyzji również parlament powinien zająć się ponownie prawami osób niepełnosprawnych.

Sprawa dotyczyła Douga Paulleya z Wetherby, West Yorkshire. Mężczyzna złożył sprawę do Sądu Najwyższego po tym, jak wjechał na wózku inwalidzkim do autobusu FirstGroup, w którym widniał napis: „jeśli to konieczne dla użytkownika wózka inwalidzkiego, proszę ustąpić miejsce”. Był on zmuszony wówczas opuścić pojazd, ponieważ kobieta usypiająca dziecko nie chciała przesunąć się z wyznaczonego obszaru. Poproszona przez kierowcę o przesunięcie się, odmówiła, ponieważ wózek z jej dzieckiem mógłby się ślizgać.

Wówczas, w 2010 roku, Sąd Okręgowy w Leeds zadecydował, że taka polityka nie była zgodna z Ustawą o Równości  i „odpowiednim przystosowaniem” dla osób niepełnosprawnych. Decyzję tę uchylił jednak Sąd Apelacyjny, który stwierdził, że taka decyzja zaburza równowagę pomiędzy potrzebami osób na wózkach, a potrzebami innych pasażerów. Paulley postanowił więc kontynuować swoją walkę przed Sądem Najwyższym, którą wygrał.

Maja Orzechowska

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniMieszane reakcje Europy na plan Theresy May dotyczący Brexitu
NastępnyFilm „Konwój” na ekranach kin Cineworld