Start Wiadomości UK: Mamy z dziećmi muszą ustąpić miejsca niepełnosprawnym

UK: Mamy z dziećmi muszą ustąpić miejsca niepełnosprawnym

751
0

Według decyzji Sądu Najwyższego pasażerowie, którzy nie chcieli ustępować miejsca w komunikacji publicznej osobom niepełnosprawnym, od teraz będą do tego zobligowani.

Zgodnie z decyzją, którą wydał sąd, firmy autobusowe powinny zrobić jak najwięcej, aby chronić prawa osób niepełnosprawnych. Jeżeli pasażerowie nie chcą sami z siebie ustąpić miejsca osobom na wózkach, powinni to zrobić na prośbę kierowcy. Na mocy tej decyzji również parlament powinien zająć się ponownie prawami osób niepełnosprawnych.

Sprawa dotyczyła Douga Paulleya z Wetherby, West Yorkshire. Mężczyzna złożył sprawę do Sądu Najwyższego po tym, jak wjechał na wózku inwalidzkim do autobusu FirstGroup, w którym widniał napis: „jeśli to konieczne dla użytkownika wózka inwalidzkiego, proszę ustąpić miejsce”. Był on zmuszony wówczas opuścić pojazd, ponieważ kobieta usypiająca dziecko nie chciała przesunąć się z wyznaczonego obszaru. Poproszona przez kierowcę o przesunięcie się, odmówiła, ponieważ wózek z jej dzieckiem mógłby się ślizgać.

Wówczas, w 2010 roku, Sąd Okręgowy w Leeds zadecydował, że taka polityka nie była zgodna z Ustawą o Równości  i „odpowiednim przystosowaniem” dla osób niepełnosprawnych. Decyzję tę uchylił jednak Sąd Apelacyjny, który stwierdził, że taka decyzja zaburza równowagę pomiędzy potrzebami osób na wózkach, a potrzebami innych pasażerów. Paulley postanowił więc kontynuować swoją walkę przed Sądem Najwyższym, którą wygrał.

Maja Orzechowska