Start Wiadomości UK: Dlaczego pracodawcy nie chcą płacić więcej

UK: Dlaczego pracodawcy nie chcą płacić więcej

809
0

„Pracownik tylko parzy kawę” albo „cudzoziemcy nie mają takich samych praw co Brytyjczycy” – to tylko dwie z wielu wymówek, których używają przełożeni, aby nie płacić swoim pracownikom minimalnej gaży.

Lista powodów została opublikowana przez Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej, który zapoczątkował wartą 1,7 mln funtów kampanię, aby upewnić się, że pracownicy znają swoje prawa. Jeden z szefów powiedział urzędnikom, że jego pracownica nie zasługuje na wyższą płacę, ponieważ „ona tylko parzy herbatę i zamiata podłogi”.

Inny stwierdził, że „to część brytyjskiej kultury, aby nie płacić młodym pracownikom przez pierwsze trzy miesiące, aby mogli w tym czasie udowodnić swoją wartość” lub „myślałem, że to w porządku płacić zagranicznym pracownikom poniżej płacy minimalnej, ponieważ nie są Brytyjczykami, a zatem to prawo ich nie obowiązuje”. Pojawiały się też wymówki, że firmy płacą pracownikom tylko wtedy, gdy oni obsługują klientów.

Jak informuje „Standard”, nowa kampania rządu ma upewnić pracowników, że wypłacane są im należyte zarobki. Zgodnie z prawem, każdy z nich powinien zarabiać min. 7.20 funta na godzinę, jeśli jest w wieku powyżej 25 lat. Stawka ta dodatkowo wzrośnie w kwietniu o 30p. W ciągu ostatnich trzech lat prawie 700 firm zapłaciło łącznie 1.3 mln grzywny za niepłacenie pracownikom zgodnie z prawem.

– Nie ma usprawiedliwienia dla nieopłacania pracowników zgodnie z prawnie ustalonymi kwotami – powiedziała minister Margot James. – Celem kampanii jest uświadomienie ludziom, ile najmniej powinni zarabiać i zachęcam do kontaktu każdego, kto padł ofiarą takich zachowań ze strony pracodawców – dodała.

Maja Orzechowska

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPrawo do stałego pobytu dla imigrantów z Unii pierwszym tematem w negocjacjach
NastępnyZwiedzanie wieży zegarowej w Southampton