Start Polecane UK: Coraz więcej polskich dzieci trafia do rodzin zastępczych

UK: Coraz więcej polskich dzieci trafia do rodzin zastępczych

773
0

W ubiegłym roku do rodzin zastępczych trafiło aż 252 dzieci z polskich rodzin mieszkających w Wielkiej Brytanii – to najwyższy wynik w porównaniu do innych europejskich krajów.  W tym roku brytyjskie sądy zabrały polskim rodzinom już 115 dzieci.

W ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła liczba interwencji w polskich rodzinach mieszkających na Wyspach. Choć szacuje się w Niemczech mieszka dwa razy tyle Polaków, co w Wielkiej Brytanii, to jednak odsetek spraw jest znacznie niższych – w ubiegłym roku do niemieckich rodzin zastępczych trafiło 39 małych Polaków.

Zdaniem Artura Gajewskiego, eksperta sądowego w Wielkiej Brytanii i dyrektora organizacji AG Family Support, pomagającej rodzinom z problemami, najczęstszym powodem decyzji sądów jest przemoc fizyczna, nadużywanie alkoholu lub zaniedbywanie dzieci – informuje Rzeczpospolita.

– Nagłaśniane przez media i rodziców dzieci historie często nie pokazują całej prawdy. Niestety, służby socjalne nie mogą się wypowiadać publicznie w sprawach indywidualnych, zapewniam jednak, że podstawy do odebrania dzieci rodzinie muszą być mocne, a decyduje o nich sąd – mówi Rzeczpospolitej Artur Gajewski.

W Wielkiej Brytanii decyzję o odebraniu dziecka podejmuje sąd. W pół rocznym postępowaniu uczestniczą rodzice, także dziecko, które ma kuratora, oraz opieka społeczna i przedstawiciele polskiego konsulatu. Na Wyspach nie ma domów dziecka, lecz funkcjonują rodziny zastępcze, w których dziecko przebywa do osiągnięcia pełnoletności.

– Przyjmuje się jednak, że dziecko poniżej 13. roku życia potrzebuje opieki i nie powinno być samo w domu. Jeśli więc np. sąsiedzi zgłoszą, że jest pozostawione samo w domu, przyjeżdża policja – tłumaczy Anna Janczuk, dyrektor Centrum Pomocy Familia.