Start Brexit UK będzie prosić o kolejny okres przejściowy

UK będzie prosić o kolejny okres przejściowy

1393
0

Wielka Brytania na czele z Theresą May będzie prosić Unię Europejską o kolejny okres przejściowy w latach 2021-2013. Ma to być na regulacje prawne związane z irlandzką granicą i umowami celnymi. 

Mimo że wniosek z prośbą nie został jeszcze złożony, to budzi już wiele kontrowersji i sprzeciwu. Raczej pewne jest, że zwolennicy „twardego” Brexitu i negocjator Michel Barnier nie będą przychylni tej prośbie.

Lata 2021-2013 to czas dla Wielkiej Brytanii, podczas którego będzie mogła przystosować infrastrukturę do kontroli unijnej. Obecnie rozważane są dwa warianty zmian w modelu relacji handlowych UK z UE. Jeden zakłada koszty rzędu 700 mln funtów, drugie zaś – aż 2 mld funtów.

Według najnowszych ustaleń, Wielka Brytania po wyjściu ze Wspólnoty będzie nakładać zewnętrzne taryfy celne Unii Europejskiej, przestrzegać kodeksu celnego, a także wdrażać przepisy dot. towarów przemysłowych.

Ponadto, zostały wznowione negocjacje w sprawie irlandzkiej granicy. Theresa May zauważyła swój błąd, który będzie chciała naprawić do 2024 roku. Prawdopodobnie ma powstać osobna umowa, która określi wszystkie kwestie dot. irlandzkiej granicy. Jednak wdrożenie ich może zająć parę lat.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPolicja prowadzi pościg za gangiem zamaskowanych motocyklistów
NastępnyKolizja dwóch samolotów pasażerskich na lotnisku Stansted