Start Polecane Ujawniono pochodzenie ogromnych kamieni Stonehenge

Ujawniono pochodzenie ogromnych kamieni Stonehenge

1321
0

Próbka z USA pomogła zidentyfikować pochodzenie stojących kamieni Stonehenge.

Testy przeprowadzone na rdzeniu jednego z kamieni, który został wywiercony podczas prac remontowych w latach pięćdziesiątych XX wieku, wskazują, że 20-tonowe, siedmiometrowe megality zostały przywiezione z West Woods w pobliżu Marlborough.

Rdzeń został usunięty przez firmę zajmującą się cięciem diamentów z Basingstoke w ramach działań mających na celu użycie metalowych prętów do wzmocnienia jednego z pionowych kamieni w 1958 r., a pracownik firmy Robert Phillips przechowywał go w swoim biurze na honorowym miejscu.

Później zabrał go ze sobą, kiedy wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, a jego istnienie pozostawało w dużej mierze nieznane przez sześć dekad, dopóki nie wyraził życzenia, aby kamień został zwrócony w przeddzień jego 90-tych urodzin.

Jego synowie przynieśli go i przedstawili w 2018 roku English Heritage, która dba o miejsce światowego dziedzictwa, a teraz pomogła rozwiązać pytanie, skąd pochodzą ogromne kamienie słynnego na całym świecie pomnika. Badania wykazały, że mniejsze błękitne kamienie na pomniku pochodzą z określonych miejsc na wzgórzach Preseli w Walii, ale nie wiadomo było, skąd starożytni ludzie, którzy budowali Stonehenge, wydobywali sarseny.

Od dawna zakładano, że pochodzą z Marlborough Downs, ale zgodnie z badaniem zespołu naukowców opublikowanym w czasopiśmie Science Advances, nigdy nie zostało to rygorystycznie przetestowane. Zespół wykorzystał technikę rentgenowską, aby ocenić skład wszystkich pozostałych kamieni pionowych i nadprożowych sarsenu, co wykazało, że 50 z 52 pozostałych megalitów ma spójny skład chemiczny.To doprowadziło ich do wniosku, że pochodzą ze wspólnego obszaru.

Rdzeń został pocięty i pobrany pod kątem jego składu chemicznego, a następnie porównany z próbkami głazów sarsen na 20 obszarach rozciągających się od Devon do Norfolk, w tym sześciu w Marlborough Downs na północ od Stonehenge. Analiza prowadzi do wniosku, że kamień 58 – z którego został pobrany rdzeń – a zatem większość sarsenów pochodziła głównie z West Woods, około 15 mil na północ od kamiennego kręgu.

PoprzedniJedna trzecia porodów w Southampton dotyczyła matek urodzonych poza Wielką Brytanią
NastępnySprzedaż plastikowych toreb w Anglii spadła o 59% w latach 2019-20