Start Wiadomości UE zgodzi się na ograniczenia zasiłków dla imigrantów?

UE zgodzi się na ograniczenia zasiłków dla imigrantów?

825
0

Unia Europejska jest bliska zawarcia porozumienia z Davidem Cameronem ws. warunków dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie – informuje BBC News. UK prawdopodobnie uzyska możliwość zablokowania na cztery lata przyznawania zasiłków dla nowo przybyłych imigrantów.

Informator, który uczestniczył w negocjacjach w UE poinformował, że Zjednoczone Królestwo uzyska prawo do tzw. „hamulca ręcznego”. To oznacza, że każde państwo – nie tylko Wielka Brytania – będzie mogło ograniczyć na cztery lata przyznawanie zasiłków dla nowych imigrantów.

Takie prawo przysługiwać będzie po tym jak rząd kraju udokumentuje, że pomoc socjalna dla obywatela innego kraju jest zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.

Unia Europejska jest skłonna do kompromisu w tej kwestii, ponieważ taka zasada nie jest sprzeczna z przepisami głównego europejskiego traktatu. Zgoda na zamrożenie zasiłków będzie przydzielana po głosowaniu innych państw członkowskich Unii. Co istotne – wystarczy większość głosów, a nie jednomyślność, co uchroniłoby np. Polaków przed ograniczeniem zasiłków w UK.

W weekend David Cameron ma się w tej sprawie spotkać z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, a także kanclerzem Niemiec Angelą Merkel.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniKomary przenoszące wirus Zika dotarły do UK?
NastępnyTesco kończy ze sklepami całodobowymi. Wybrane supermarkety nie będą już czynne w nocy