Start Coronavirus UE wzywa kraje do zniesienia zakazów podróży z Wielkiej Brytanii

UE wzywa kraje do zniesienia zakazów podróży z Wielkiej Brytanii

473
0

27 państw członkowskich Unii Europejskiej będzie próbowało skoordynować ograniczenia połączeń z Wielką Brytanią, po tym, jak dziesiątki krajów zawiesiły podróż z powodu alarmu związanego z nowym wariantem koronawirusa.

We wtorek Komisja Europejska zaleciła krajom zniesienie ograniczeń i umożliwienie wznowienia niezbędnych podróży. Jednak państwa członkowskie UE mogą swobodnie ustalać własne zasady kontroli granicznej i mogą kontynuować własne polityki.

Francja i Wielka Brytania próbują osiągnąć porozumienie, które zakończyłoby zakłócenia w Kanale La Manche. Nowy wariant koronawirusa wydaje się przemieszczać dużo szybciej, ale nic nie wskazuje na to, że jest bardziej zabójczy.

Prawie wszystkie państwa członkowskie UE blokują obecnie podróżujących z Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim umożliwienie ludziom podróżowania do ich kraju zamieszkania pod warunkiem, że wykonają test na Covid-19 lub poddadzą się samoizolacji. Stwierdzono jednak, że należy unikać zbędnych podróży.

Stwierdzono również, że personel transportowy, taki jak kierowcy ciężarówek, powinien być zwolniony z wszelkich ograniczeń podróżowania i obowiązkowych testów.

Zalecenie zostało przekazane ambasadorom UE we wtorek, a następnie państwa członkowskie rozważą przyjęcie przepisów. Ale mimo to kraje prawdopodobnie będą kontynuować swoją własną politykę.