Start Wiadomości Tysiące imigrantów przyjeżdża do UK nielegalnie dzięki „fałszywym życiorysom”

Tysiące imigrantów przyjeżdża do UK nielegalnie dzięki „fałszywym życiorysom”

809
0

Śledztwo dziennikarzy BBC ujawniło, że w UK mieszkają tysiące ludzi, którzy fałszują swoje dokumenty po to, aby móc ściągnąć na Wyspy małżonków spoza Europy.

Oszustwo dotyczy osób, które pochodzą spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG). Policja potwierdza, że w sprawę zamieszani są radcy, prawnicy i księgowi, a ich szkodliwa działalność wyceniana jest na miliony funtów. Brytyjski rząd ostrzega, że jest to wciąż rozwijający się przemysł, który wykorzystuje unijne zasady swobodnego przepływu osób.

Jeśli Brytyjczycy mieszkają i pracują w europejskim kraju przez jakiś czas, są oni objęci jurysdykcją europejskiego prawa. Oznacza to, że jeżeli poślubią osobę spoza EOG, mogą one dostać się do Wielkiej Brytanii bez spełniania pewnych wymogów imigracyjnych. Od 2012 roku taki sposób dotarcia na Wyspy wzrósł na popularności. Wówczas rząd ustalił minimalny przychód, który powinien osiągać każdy Brytyjczyk, który w ten sposób chce sprowadzić małżonka na Wyspy. Od tej pory każdego roku około 20 tysięcy takich osób pojawia się w Zjednoczonym Królestwie. – Oszuści wydają tysiące funtów, aby wykreować fałszywe życia, jakby rzeczywiście przenieśli się do innego, europejskiego kraju – zazwyczaj jest to Irlandia – podczas gdy w tym czasie mieszkali w Wielkiej Brytanii – opisuje ten proceder BBC.

– Takie osoby często zakładają firmy, w których funkcjonują jako prezesi lub dyrektorzy. Wówczas są oni w stanie stworzyć historię pracy dla osób, które rzekomo u nich pracują. Będą tworzyć odcinki wypłat, otwierać konta bankowe, a także płacić podatek nominalny, dzięki czemu gdy dokumenty będą kontrolowane przez urzędników, wszystko będzie wskazywało na to, że faktycznie mieszkałeś w tym czasie w Irlandii – opowiada Stephen Courage z Garda National Immigration Bureau. – Ludzie, których spotykaliśmy w trakcie naszego śledztwa są często prawnikami lub księgowymi. Tacy przestępcy w białych kołnierzykach. Ich zyski są zdumiewające. Myślimy, że mogą sięgać nawet wielu milionów – zaznacza.

Stephen Courage dodaje też, że policja zajmuje się przypadkami z ostatnich trzech lat, a już zidentyfikowała 600 przypadków, gdzie ktoś naruszył prawo. – Jest to rozwijający się przemysł, karmiony przez pozbawionych skrupułów agentów imigracyjnych, którzy wykorzystują zasady swobodnego przepływu osób, aby pomóc obywatelom spoza EOG obejść nasz system tworząc tylne wejście do UK – powiedział minister ds. migracji, Robert Goodwill – podkreśla.

Maja Orzechowska

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniW przyszłym tygodniu zapadnie wyrok w sprawie Brexitu
NastępnyDemonstracja przeciwko Trumpowi w Southampton