Start Wiadomości Tymi produktami Polska podbija świat

Tymi produktami Polska podbija świat

933
0

Choć Polska nie należy do największych światowych potęg, to wiele naszych produktów jest znanych na całym globie. Z czego słyniemy?

Najlepsze jabłka

W przypadku eksportu żywności od lat jesteśmy niekwestionowanymi liderami jeśli chodzi o jabłka – w 2014 roku byliśmy ich największym eksporterem w UE i piątym na świecie. Choć obecnie – ze względu na embargo nałożone przez Rosję, liczba eksportowanych jabłek spadła, to w 2015 udało się znaleźć nowe rynki i w ten sposób zminimalizować straty. – Z danych Eurostatu wynika, że łączny eksport jabłek z Polski w sezonie 2015/2016 wyniósł 968 tys. t i był zbliżony do ilości sprzedaży tych owoców w 2014/2015 – informuje portalspozywczy.pl.

– Największym odbiorcą jabłek z Polski w UE-28 była Rumunia (62,6 tys. ton). Kraj ten wyprzedził tym samym Niemcy, które dotychczas były pierwszym unijnym rynkiem eksportowym. Jeśli chodzi o handel światowy to Polska była trzecim eksporterem na świecie za Włochami i Chinami – czytamy. Co ciekawe, Polska jest też liderem pod względem eksportu pieczarek (nr 1 w UE). Coraz lepiej idzie nam też produkcja… ślimaków, a także eksport malin i czarnej porzeczki.

Bezpieczne podróżowanie

Mówiąc o polskich towarach eksportowych nie sposób nie wspomnieć o dwóch firmach, które zajmują się przewozem ludzi – PESA i Solaris. – Historia PESY Bydgoszcz SA jest związana z pierwszą linią kolejową, która dotarła do Bydgoszczy w 1851 r. Razem ze stacją powstały wówczas Warsztaty Naprawcze Wschodniej Kolei, które dziś stanowią PESĘ Bydgoszcz. PESA jest producentem pociągów spalinowych dla Białorusi, Czech, Kazachstanu, Litwy, Niemiec, Rosji Ukrainy i Włoch, a także tramwajów dla Bułgarii, Rosji, Rumunii i Węgier – informuje portal bankier.pl.

– Solaris Bus & Coach S.A. jest liczącym się w Europie polskim producentem autobusów miejskich, międzymiastowych i specjalnych oraz trolejbusów i tramwajów. Od momentu uruchomienia produkcji w 1996 roku fabrykę w Bolechowie pod Poznaniem opuściło już ponad 12 000 pojazdów. Jeżdżą one po drogach 29 krajów. Firma od wielu lat jest niepodważalnym liderem rynku autobusowego w Polsce, z kolei w Niemczech należy do grona największych dostawców autobusów miejskich – można przeczytać na stronie solarisbus.com.

Dbamy o piękno

Polskie marki kosmetyczne od lat są znane w różnych zakątkach świata. – Największymi indywidualnymi odbiorcami wyprodukowanych w Polsce kosmetyków są Rosja (15,3 proc.), Wielka Brytania (12,1 proc.) i Niemcy (11,9 proc.). Około 40 proc. eksportu trafia na rynki Europy Środkowo-Wschodniej – podaje portal rp.pl. Pod względem rozpoznawalności i dostępności w różnych krajach prym wiedzie marka Inglot, która jest jednym z większych na świecie producentów kolorowych kosmetyków.

Punktem zwrotnym w historii firmy był rok 2006, kiedy otworzono pierwszy salon w kanadyjskim Montrealu. Dziś firma ma ponad 450 salonów w prawie 70 krajach. – Z dużym powodzeniem rozszerza listę zagranicznych odbiorców także firma Ireny Eris – informuje dalej portal. Dziś, poza kosmetykami, dr Irena Eris proponuje swoim klientom także hotele SPA oraz instytuty kosmetyczne.

Dla domu

Od kilku lat branża meblowa w Polsce przeżywa prawdziwy renesans. – Eksport odgrywa znaczącą rolę w działalności polskich firm meblarskich. W 2015 roku całkowita jego wartość wzrosła o 8-proc., co jest rekordowym wynikiem, stanowi bowiem wartość 8,6 mld euro. Dane z pierwszych miesięcy 2016 roku wskazują na to, że jeśli takie tempo sprzedaży zagranicznej utrzymamy, branża może osiągnąć wynik 9,5 mld euro na koniec 2016 – informuje biznesmeblowy.pl.

Nasz kraj powoli staje się też potęgą w eksporcie okien i drzwi. – Od ubiegłego roku Polska jest największym eksporterem stolarki budowlanej w UE. Mamy już 21-procentowy udział w łącznej wartości eksportu 28 krajów członkowskich – podkreśla Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych (CAB) w rozmowie z portalem wyborcza.biz. Tym samym udało się „zepchnąć” Niemcy na drugie miejsce. Dalej w rankingu znajdują się Włochy, Austria oraz Holandia. Główne kierunki eksportu okien i drzwi z Polski to: Niemcy, Wielka Brytania oraz Francja.

Joanna Szmatuła

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniWielka Brytania chce trzykrotnie zmniejszyć poziom migracji
NastępnyNowy punkt charakterystyczny pojawi się w Southampton