Start Coronavirus Twórca szczepionki na Covid19: następnej zimy powróci normalne życie

Twórca szczepionki na Covid19: następnej zimy powróci normalne życie

655
0

Oddziaływanie nowej szczepionki Covid znacznie wzrośnie w okresie letnim, a życie powinno powrócić do normy do następnej zimy, powiedział jeden z jej twórców.

Profesor Ugur Sahin, współzałożyciel BioNTech, również wyraził nadzieję, że szczepionka może zmniejszyć o połowę przenoszenie wirusa, powodując „radykalne zmniejszenie liczby przypadków”. W zeszłym tygodniu BioNTech i współwłaściciele firmy Pfizer powiedzieli, że wstępne analizy wykazały, iż ich szczepionka może zapobiec zakażeniu Covid-19 w ponad 90 procentach. W testach wzięło udział około 43 000 osób.

W wywiadzie dla Andrew Marr Show BBC One, prof. Sahin powiedział, że spodziewa się dalszej analizy, która wykaże, że szczepionka zmniejszy przenoszenie się wirusa między ludźmi, a także zatrzyma objawy pojawiające się u osoby, która się zaszczepiła.

„Jestem przekonany, że tak wysoce skuteczna szczepionka ograniczy przenoszenie się między ludźmi – może nie 90%, ale może 50% – ale nie powinniśmy zapominać, że nawet to może skutkować radykalną redukcją rozprzestrzeniania się pandemii” – powiedział profesor.

Oczekuje się, że do końca roku Wielka Brytania otrzyma 10 milionów dawek szczepionki BioNTech / Pfizer, a kolejne 30 milionów już zamówiono. Szczepienie, które zostało przetestowane w sześciu krajach, podaje się w dwóch dawkach w odstępie trzech tygodni.

Najprawdopodobniej priorytet będą mieli starsi mieszkańcy i personel domów opieki, a następnie pracownicy służby zdrowia i osoby w wieku powyżej 80 lat. Ludzie byliby wtedy uszeregowani według wieku.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił w niedzielę kolejne 24 962 potwierdzone przypadki Covid, a także dalsze 168 zgonów w ciągu 28 dni od pozytywnego wyniku testu.