Start Wiadomości Tusk odpowiada na list brytyjskich parlamentarzystów w sprawie Brexitu

Tusk odpowiada na list brytyjskich parlamentarzystów w sprawie Brexitu

914
0

Brytyjscy parlamentarzyści zwrócili się do szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, aby przyspieszył negocjacje w sprawie statusu Brytyjczyków w UE i oskarżyli unijne instytucje o blokowanie rozmów w tej sprawie. Tusk odpowiedział, że Unia Europejska jest gotowa do negocjacji, ale wszystko zależy od rządu Wielkiej Brytanii.

Osiemdziesięciu brytyjskich parlamentarzystów, głównie torysów domagało się w liście do Tuska gwarancji ochrony praw Brytyjczyków w Unii Europejskiej. Napisali, że „ludzie nie są kartami przetargowymi na politycznym placu zabaw.”

Donald Tusk odpowiedział Brytyjczykom, że ich obawa o status obywateli UE w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków pracujących w krajach Unii „jest dobra dla przyszłych negocjacji, szczególnie odkąd przyjęliśmy, że jednym z głównych powodów głosowania za Brexitem było odrzucenie swobodnego przepływu osób i wszystkich praw, które z tego wynikają”.

Tusk zwrócił także uwagę, że jedynym sposobem na rozwianie wszelkich wątpliwości jest rozpoczęcie negocjacji na podstawie art.50. Tusk przypomniał również, że decyzja o uruchomieniu art.50 należy tylko do Wielkiej Brytanii.

PoprzedniLidl w UK zapłaci pracownikom Living Wage
NastępnySadiq Khan pokazał pierwszy ekologiczny autobus