Start Wiadomości Tusk o zmianie traktatu unijnego proponowanej przez Camerona: „mission impossible”

Tusk o zmianie traktatu unijnego proponowanej przez Camerona: „mission impossible”

838
0
360b / Shutterstock.com

Przewodniczący Komisji Europejskiej – Donald Tusk stwierdził, że renegocjacja warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej będzie niezwykle trudna jeśli UK będzie bronić swojego stanowiska co do zmiany zapisów traktatów.

Zdaniem Tuska, uzyskanie porozumienia pomiędzy UK a 27 liderami państw członkowskich, które będzie dla Camerona satysfakcjonujące, może okazać się niezwykle trudne, jeśli nie niemożliwe. Mimo to, były premier zapewnił, że wola, aby Wielkiej Brytanii pomóc jak najbardziej istnieje: „Niewątpliwie, w ograniczonym i racjonalnym zakresie będziemy starali się pomóc. David Camron prezentuje postawę proeuropejską, którą należy wspierać” – przekonywał Tusk, lecz przyznał, że jest „sceptyczny” co do powodzenia operacji zmiany traktatu.

„W moim mniemaniu, na chwilę obecną zmianę traktatu można określić mianem ‘mission impossible’. Nie chodzi o to, że powody [prezentowane przez Camerona] są nieracjonalne czy niezasadne – zmianę można przeprowadzić w wyniku jednogłośnej decyzji 28 państw członkowskich, z czego każde z nich musi wcześniej poddać ją pod głosowanie własnego parlamentu. Powiedzieć, że ten proces to puszka pandory, to mało” – tłumaczył Tusk.

Przewodniczący przekonywał, że Cameron będzie musiał zwrócić się do Komisji z konkretną propozycją i dopiero potem oczekiwać pomocy od jej członków. Tusk zastrzegł jednak, że brytyjski premier powinien szukać rozwiązań w obrębie obowiązujących już regulacji unijnych.

„Wielka Brytania jest Europie potrzebna. Nie ma dla mnie bardzie oczywistej tezy politycznej. Uważam również, chociaż nie w mojej gestii leży rozstrzyganie o tym, że Wielka Brytania również potrzebuje Europy” – stwierdził Tusk.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniPo wyjściu z UE Wielka Brytania nadal będzie płacić 30 miliardów za dostęp do wspólnego rynku
NastępnyProjekt budowy nowego hotelu w Southampton