Start Wiadomości To najlepsza sytuacja na rynku pracy od 40 lat

To najlepsza sytuacja na rynku pracy od 40 lat

969
0
Photo credit: The Prime Minister's Office / Foter / CC BY-NC-ND

Współczynnik zatrudnienia w Wielkiej Brytanii wynosi 73,2 procent – ogłosił David Cameron na konferencji prasowej w fabryce Rolls Royce. To najwyższy wskaźnik od roku 1971, kiedy zaczęto go badać.

Zatrudnienie w ostatnim kwartale zeszłego roku wzrosło o 103 tysiące miejsc. Tak dużo zatrudnionych w gospodarce nie było od 40 lat. Na początku 2008 roku, bezpośrednio przed kryzysem, współczynnik zatrudnienia wynosił 73 procent, a podobne wyniki osiągał jeszcze w roku 2005.

„Nie mówię, że w ciągu ostatnich czterech lat rozwiązaliśmy wszystkie problemy brytyjskiej gospodarki, ale jesteśmy na dobrej drodze” – stwierdził premier.

Równocześnie o 97 tysięcy spadło bezrobocie, które wynosi obecnie 5,7 procent. Obecnie liczba zarejestrowanych osób bez pracy wynosi 1,86 miliona. Kolejnym pozytywnym sygnałem jest zwiększająca się liczba zatrudnionych kobiet. Wydłużenie wieku emerytalnego spowodowało, że aż 68,5 procent kobiet w wieku produkcyjnym ma pracę.

Konserwatyści podkreślają, że nie jest to jedyny sukces ekonomiczny w ostatnich miesiącach. Z powodu niższej inflacji, bardziej odczuwalny jest wzrost realnej płacy, zmniejsza sie deficyt budżetowy, a dynamika PKB przyśpiesza.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniZmowa cenowa gazowej „wielkiej szóstki”. Zobacz, o ile mniejsze mogą być Twoje rachunki
NastępnyZakaz sprzedaży alkoholu po tym jak piwo zostało sprzedane nieletnim