Start Wiadomości Theresa May zapowiada twarde negocjacje ws. Brexitu

Theresa May zapowiada twarde negocjacje ws. Brexitu

852
0

Po tym jak ustalono datę rozpoczęcia Brexitu Theresa May zapowiedziała, że podczas dwuletnich negocjacji będzie walczyła o wszystko to, co rząd obiecał Brytyjczykom głosującym za wyjściem z Unii.

Oficjalnie proces Brexitu rozpocznie się 29 marca br. po tym, jak Donald Tusk, przewodniczący Rady Europejskiej otrzyma notyfikację w tej sprawie. Negocjacje, które przez sekretarza ds. Brexitu zostały określone jako najważniejsze wydarzenie dla współczesnego pokolenia, potrwają dwa lata. May zapowiada, że w trakcie ich trwania będzie walczyła o jak najlepszą umowę dla Wielkiej Brytanii – informuje News Sky.

– Moje cele to znalezienie dobrego porozumienia o wolnym handlu, włączając w to kwestie takie, jak kontynuowanie wspólnych prac w sferze bezpieczeństwa. Będziemy twardo negocjować, by zapewnić Brytyjczykom to, na co głosowali – powiedziała premier Theresa May.

Negocjacje będą szczególnie istotne w kwestii umowy handlowej. Kluczowe znaczenie będzie też miała ustawa o wyjściu, która w tym momencie zakłada, że Wielka Brytania musi zapłacić 60 mld euro (51 mld funtów), a także losy obywateli UE w Wielkiej Brytanii i obywateli brytyjskich w państwach sojuszu.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ostrzegł jedank, że negocjacje nie będą łatwe oraz, że Londyn może zrezygnować z nadziei na zawarcie umowy handlowej, chyba, że zaakceptuje warunki proponowane przez UE.

– Wielka Brytania będzie miała wybór: albo zje to, co znajduje się na stole, albo niech nie poodchodzi do stołu – powiedział Juncker niemieckiej gazecie Bild am Sonntag.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniTusk: „W ciągu 48 godzin przedstawię wytyczne ws. Brexitu”
NastępnyUK: Wyłudził 15 tys. benefitów z powodu depresji