Start Brexit Theresa May w Łowiczance o Brexicie i polskiej kuchni

Theresa May w Łowiczance o Brexicie i polskiej kuchni

1004
0

Pod koniec marca Theresa May wyruszyła w podróż po Irlandii Północnej oraz Szkocji. Spotkała się także w Londynie z grupą Polaków na krótkiej dyskusji przy herbacie o polskiej kuchni i brytyjskim wychodzeniu z Unii Europejskiej.

Jednodniowy objazd kraju przez premier Theresę May odbył się 29 marca, dokładnie w pierwszą rocznicę rozpoczęcia procedury wychodzenia Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych. Inicjatywa otagowana została jako #RoadtoBrexit. Trasa wizyty została tak dobrana, aby premier była w stanie odwiedzić Irlandię Północną, Szkocję, Walię i Anglię, spotykając się z przedstawicielami różnorodnych środowisk i grup społecznych. W Londynie spotkała się z reprezentantami największej mniejszości narodowej, czyli z Polakami.

Tuż po godz. 18.00, w restauracji Łowiczanka, w POSK, premier usiadła przy czteroosobowym stoliku z Polakami, którzy swoją działalność zawodową związali z gastronomią i dobrze sobie radzą prowadząc własną działalność. Do dyskusji włączył się wkrótce stolik „biznesowo-naukowy”, który bardzo asertywnie wyrażał swoje zdanie na temat Brexitu, podobnie było ze stolikiem „społecznym”.

Wśród 10 osób biorących udział w spotkaniu, trzy to Polki, które niedawno wystąpiły w finale projektu #Polka100. Podczas rozmowy z Theresą May miały okazję zadać pytania dotyczące wpływu Brexitu na środowiska zawodowe, z których się wywodzą, czyli np. na sytuację Europejczyków uczących się i prowadzących badania naukowe na brytyjskich uczelniach. Troska o tych Polaków, którzy mogą mieć trudności z dostępem do wiedzy na temat nowych regulacji i zapobieżenie wyłączeniu ich z nowego, powstającego systemu rejestracji również był podnoszony w obecności premier May.

Według kalendarza brexitowego Wielka Brytania znajduje się dokładnie na półmetku procedury wyjścia z UE. Planowany termin odłączenia się Wielkiej Brytanii od Unii to 29 marca 2019.

Małgorzata Skibińska (za: bowarto.org.uk)

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNowe oblicze Brexitu. Polska może na nim zyskać?
NastępnyRada Hrabstwa Hampshire poparła projekt zwrotu plastikowych butelek