Start Wiadomości Theresa May: „To nie czas na referendum Szkocji”

Theresa May: „To nie czas na referendum Szkocji”

925
0

Premier Theresa May nie wyraziła zgody na przeprowadzenie referendum niepodległościowego w Szkocji przed wiosną 2019 roku.

Pierwsza minister Szkocji, Nicola Sturgeon zabiegała o zorganizowanie referendum w terminie między jesienią 2018, a wiosną 2019 roku. May jednak powiedziała, że z uwagi na trwające negocjacje w sprawie Brexitu, nie jest to czas na rozmowy o przeprowadzeniu drugiego głosowania. Zdaniem brytyjskiej premier, byłoby nie w porządku wymagać od Szkotów podjęcia decyzji o ewentualnym odłączeniu się od Wielkiej Brytanii, skoro nie znają warunków przyszłego partnerstwa – informuje Skynews.

– Musimy pracować razem, a nie przeciągać się w różne kierunki. Musimy pracować, żeby uzyskać jak najlepsze warunki dla Szkocji i dla Wielkiej Brytanii. To jest moja praca, jako premiera i dlatego powiedziałam szkockiej partii (SNP), że to nie jest czas na referendum – powiedziała Theresa May.

Nicola Sturgeon zamierza zwrócić się teraz do szkockiego parlamentu o otwarcie dyskusji na temat drugiego referendum, jednak do przeprowadzenia głosowania potrzebna jest zgoda brytyjskiej premier. Parlament w Szkocji mógłby zgodzić się na przeprowadzenie referendum, ale jego zdanie nie jest prawnie wiążące i może jedynie być traktowane, jako doradztwo.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniUK: Nie będzie podwyżek National Insurance?
NastępnyJuż dziś obchodzimy Dzień Św. Patryka