Start Brexit Theresa May prosi Tuska o przedłużenie brexitu

Theresa May prosi Tuska o przedłużenie brexitu

794
0

Premier Theresa May oficjalnie zwróciła się do szefa Rady Europejskiej o odłożenie brexitu do 30 czerwca. – Opublikowano treść listu, w którym Theresa May nie tylko prosi Tuska o odłożenie brexitu o 3 miesiące, ale także o pomoc w obejściu decyzji spikera Izby Gmin. – podaje Money.pl

– Kluczową częścią listu jest prośba brytyjskiej premier o pomoc Rady Europejskiej w opracowaniu fortelu pozwalającego na ponowne głosowanie nad umową w Izbie Gmin – relacjonuje dalej Money.pl

Brexit jak pamiętamy ma nastąpić w nocy z 29/30 marca. Nadal nie ma jednak stosownej umowy, bo dwukrotnie odrzucił ją brytyjski parlament, a ewentualne krótkie opóźnienie wyjścia z Unii bez przyjęcia porozumienia przesunie tylko termin twardego brexitu.

Jak przypomina wyborcza.pl, jeśli unijna Dwudziestkasiódemka nie zgodzi się na odroczenie, Wielka Brytania wyjdzie z Unii 29 marca bez żadnej umowy. – Spowoduje to ogromny chaos. Co prawda brytyjski parlament może jeszcze zaakceptować umowę wynegocjowaną przez rząd Theresy May z Brukselą, ale na jej wdrożenie i tak zabrakłoby czasu. O przełożeniu terminu może zadecydować rozpoczynający się w czwartek szczyt UE – czytamy. 

W trakcie zaplanowanego szczytu – wg wprost.pl – przedstawicieli państw UE Londyn musiałby uzyskać jednogłośną zgodę na takie rozwiązanie, może się jednak okazać, że nie jest to jedynie formalność. – Unijny negocjator Michel Barnier zapowiedział, że rząd Theresy May nie dostanie zielonego światła bez zaprezentowania „konkretnego planu”, jak wybrnąć z impasu. 

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniPolowanie na uzbrojony gang po rabunku w supermarkecie w Southampton
NastępnySłynny zegar pomalowany na niebiesko