Start Wiadomości Testy na HIV dostępne w aptekach. Producent gwarantuje 99,7 proc. skuteczności

Testy na HIV dostępne w aptekach. Producent gwarantuje 99,7 proc. skuteczności

4415
0

Około 26 tysięcy Brytyjczyków jest nieświadomymi nosicielami wirusa HIV. Do aptek trafiły testy BioSURE HIV Test, które w 15 minut pozwalają postawić diagnozę. Producent szacuje niezawodność testu na 99,7 procent.

Test wymaga pobrania małej próbki krwi z palca i umieszczenia jej na płytce testowej. Już po 15 minutach wskaźnik pokaże, czy w organizmie są obecne antyciała wirusa. Specjaliści zalecają jednak, aby każdy pozytywny wynik skonsultować z lekarzem.

Osoby zaliczane do grup wysokiego ryzyka powinny badać się na obecność HIV raz na trzy miesiące. Do tej pory jedyną alternatywą dla testów przeprowadzanych w przychodniach było samodzielne pobranie próbki krwi (ponad 160 razy większej niż ta potrzebna do testu BioSURE), a następnie wysłanie jej pocztą do laboratorium. Informację o wynikach badany otrzymywał w tym przypadku telefonicznie lub smsowo około pięć dni później.

Dr Michael Brody z Kings College Hospital opisał nowy test jako „ekscytujący krok na przód”. „Ilość niezdiagnozowanych przypadków wirusa lub tych, kiedy jego obecność odkrywa się zbyt późno, wciąż utrzymuje się w UK na zbyt wysokim poziomie” – twierdzi dr Brody i przekonuje, jak ważna jest diagnostyka w przypadku tej właśnie choroby. „Wczesne wykrycie nie tylko znacznie zwiększa skuteczność terapii, ale również wpływa na bezpieczeństwo zdrowia publicznego redukując ryzyko rozprzestrzeniania się choroby” – twierdzi Brody.

Kat Smithson z organizacji National Aids Trust potwierdza, że błyskawiczne testy to duże ułatwienie zwłaszcza dla tych, których do wykonania badań zniechęca wizyta w ośrodku. „Również osoby szczególnie narażone na zakażenia będą mogły badać się częściej” – tłumaczy Smithson.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniArtur Boruc ma szansę dzisiaj awansować do Premier League
NastępnyOstatni dzień rejestracji na wybory prezydenckie. Strona MSZ nie wytrzymuje wzmożonego ruchu