Start Southampton Tego lata nad Hampshire wzbiją się samoloty z czasów drugiej wojny światowej

Tego lata nad Hampshire wzbiją się samoloty z czasów drugiej wojny światowej

475

Na byłym lotnisku HMS Daedalus z czasów II wojny światowej odbędzie się festyn upamiętniający zwycięstwo aliantów.

Organizatorzy wydarzenia otrzymali pozwolenie na zorganizowanie Lee Victory Festival na lotnisku Solent w Daedalus, którego właścicielem jest Fareham Borough Council.

Wydarzenie uczci Dzień Zwycięstwa w Europie, a także Dzień Zwycięstwa nad Japonią, podczas 1,1-kilometrowej parady z udziałem orkiestr, maszerujących weteranów i pokazu pojazdów wojskowych na lotnisku.

Ponadto, jeśli pozwoli na to pogoda, planowany jest pokaz lotniczy z udziałem trzech samolotów z II wojny światowej, który zostanie przeprowadzony nad Solent.

Organizator Jonathan Moore powiedział: „Jestem zaszczycony, że mogę zorganizować to wydarzenie w historycznym miejscu, takim jak stare lotnisko HMS Daedalus z czasów II wojny światowej.”

„Znaczące dla tego miejsca jest to, że na byłym lotnisku HMS Daedalus podczas operacji Overlord 6 czerwca 1944 r. wykonano 435 lotów bojowych, co czyni je najbardziej ruchliwym pojedynczym lotniskiem w D-Day. W sumie z tego lotniska wykonano ponad 2000 lotów bojowych, większość w ciągu pierwszych 10 dni funkcjonowania.”

„Lotnisko Solent, którego właścicielem i operatorem jest Fareham Borough Council, zapewnia niesamowitą przestrzeń do organizacji wydarzenia i naprawdę nadaje się do nazwy wydarzenia, ponieważ wysiłki z tego lotniska ostatecznie doprowadziły aliantów do zwycięstwa w II wojnie światowej.”

Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-24 września.