OSTATNIE ARTYKUŁY

Inflacja w Wielkiej Brytanii spada a wraz z nią ceny niektórych produktów spożywczych

shutterstock

Inflacja spadła do najniższego poziomu od dwóch i pół roku, do czego przyczyniło się głównie spowolnienie wzrostu cen żywności.

Według oficjalnych danych ceny wzrosły o 3,2% w skali roku do marca, w porównaniu z 3,4% miesiąc wcześniej.

Ceny niektórych artykułów spadły, w tym mięsa, naleśników, ciastek czekoladowych, mebli i artykułów gospodarstwa domowego. Wzrosły natomiast ceny benzyny i oleju napędowego.

Niższa inflacja nie oznacza, że ​​ceny ogółem spadają, po prostu rosną wolniej.

Choć ogólna stopa inflacji spadła, towary w sklepach są nadal znacznie droższe niż dwa lata temu.

Ceny mięsa, z powodu spadku cen wieprzowiny, spadły o 0,5% w okresie od lutego do marca w porównaniu ze wzrostem o 1,4% rok temu. Oznacza to, że wzrost cen mięsa uległ dalszemu spowolnieniu do 3,1% w roku poprzedzającym marzec, co stanowi najniższy poziom od listopada 2021 r.

Ceny mebli i artykułów gospodarstwa domowego, takich jak środki czystości, również spadły o 0,9% w porównaniu do marca.

Główną przyczyną wysokiej inflacji w Wielkiej Brytanii w ostatnich latach były gwałtownie rosnące rachunki za żywność i energię.

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła bardziej niż oczekiwano

shutterstock

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła bardziej niż oczekiwano, a wzrost zarobków ponownie osłabł, co jest najnowszym sygnałem wskazującym, że niepewność gospodarcza wpływa na brytyjski rynek pracy.

Krajowy Urząd Statystyczny (ONS) podał, że stopa bezrobocia wzrosła do 4,2% w ciągu trzech miesięcy poprzedzających luty – najwyższego poziomu od prawie sześciu miesięcy i wzrosła z 3,9% w ciągu trzech miesięcy do stycznia.

Większość ekonomistów spodziewała się, że w tym kwartale stopa procentowa wzrośnie jedynie nieznacznie do 4%.

Oficjalne dane pokazały także regularny wzrost wynagrodzeń po wyłączeniu premii, który w okresie trzech miesięcy poprzedzających luty ponownie spadł do 6% z 6,1% w poprzednich trzech miesiącach.

Dzięki spadającej inflacji, biorąc pod uwagę wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich (CPI), realne regularne płace wzrosły o 2,1%, najwięcej od prawie dwóch i pół roku.

Spadek dynamiki zysków był jednak mniejszy niż oczekiwano – ekonomiści spodziewają się spadku do 5,9%.

Eksperci twierdzą, że słabsze niż oczekiwano dane dotyczące zatrudnienia utwierdzają w przekonaniu, że Bank Anglii powinien obniżyć stopy procentowe, być może już w czerwcu.

Pasażerom Ryanaira odradza się pakowanie niektórych przedmiotów do bagażu podręcznego

Image by Kelvin Stuttard from Pixabay

W celu zaoszczędzenia pieniędzy pasażerom Ryanair zaleca się unikanie pakowania określonych przedmiotów do bagażu podręcznego. W miarę utrzymywania się kryzysu kosztów utrzymania wiele osób szuka sposobów na obniżenie wakacyjnych kosztów.

Popularną sztuczką jest spakowanie wszystkiego do torby podręcznej, aby uniknąć płacenia za bagaż rejestrowany. Linie lotnicze takie jak Ryanair umożliwiają pasażerom bezpłatne wniesienie na pokład jednej sztuki bagażu podręcznego, pod warunkiem, że zmieści się ona pod siedzeniem przed nami.

Jednak przybycie na lotnisko z za dużą torbą może skutkować wysokimi opłatami dodatkowymi. Kluczem do maksymalizacji limitu bagażu i uniknięcia dodatkowych opłat jest przemyślane pakowanie.

Linie lotnicze takie jak Ryanair, British Airways, easyJet i Jet2 kontrolują pasażerów z bagażem podręcznym. Pomimo ograniczonej przestrzeni w bagażu podręcznym, istnieją sposoby na jej maksymalne wykorzystanie.

Według opinii doświadczonych użytkowników lotów urlopowicze powinni zostawić pewne przedmioty codziennego użytku, które mogą zajmować niepotrzebnie miejsce lub zwiększać wagę.

Należy unikać pakowania przedmiotów dostarczonych przez obiekt zakwaterowania, takich jak suszarki do włosów, ręczniki i przybory toaletowe. Zabieraj tylko rzeczy, o których wiesz, że będziesz ich używać, i staraj się dzielić ładowarkami do telefonów i innymi urządzeniami, jeśli to możliwe.

Chociaż spakowanie niezbędnych artykułów codziennego użytku, takich jak ręczniki, butelki szamponu i suszarki do włosów, może wydawać się konieczne, często zapewnia je miejsce zakwaterowania. Przed wyjazdem warto to potwierdzić w hotelu lub miejscu pobytu.

W razie potrzeby kosmetyki można kupić niedrogo po przybyciu na miejsce.

Tym, którzy wybierają się w chłodniejsze klimaty i potrzebują płaszcza lub grubych swetrów, sugeruje śię, aby nie chować ich do bagażu podręcznego, ale zamiast tego nosić je na sobie.

Jeśli na lotnisku będzie zbyt ciepło, zawsze możesz zabrać ze sobą płaszcz i jest mało prawdopodobne, aby był on liczony jako dodatkowa sztuka bagażu, z bezproblemową możliwością umieszczenie go w schowku nad głową w samolocie.

HMRC wyśle ​​ostrzeżenia w związku z nowym płatnościami

shutterstock

Nawet 400 000 emerytów i rencistów otrzyma w tym miesiącu pisma z ostrzeżeniami od HM Revenue and Customs (HMRC) w związku z nową ustawą.

Na początku kwietnia emerytura państwowa wzrosła o 8,5 procent, przy czym pełna podstawowa emerytura państwowa wzrosła do 8814 funtów, a nowa emerytura państwowa do 11 502 funtów. Wzrost ten spowoduje, że setki tysięcy osób fizycznych znajdzie się w progu płatności podatku dochodowego.

Każdy, kto zarabia więcej niż 12 750 funtów, będzie musiał zapłacić podatek dochodowy, który może obejmować emerytów otrzymujących dodatkową emeryturę państwową. Dodatkowa emerytura państwowa składa się z trzech różnych programów: drugiej emerytury państwowej (2002–2016), SERPS (State Earnings Related Pension Scheme, 1978–2002) oraz dodatkowej emerytury państwowej (12 października 2015 r. – 5 kwietnia 2017 r. ).

W połączeniu z podstawową emeryturą państwową skumulowane kwoty mogą skutkować otrzymywaniem przez niektórych emerytów dodatkowych 200 funtów tygodniowo, co potencjalnie przekracza kwotę ulgi podatkowej. Według ekspertów podatkowych „Jeśli emerytura państwowa przekracza 242 funtów tygodniowo, może zostać wystawiony nieoczekiwanymi rachunek podatkowy z powodu zamrożonej ulgi podatkowej od osób fizycznych”.

M&S ogłasza zamknięcia 67 sklepów

Photo by Aleksandr Rebenkov on Unsplash

Marks and Spencer ogłosił zamknięcie 10 sklepów, a pierwsza placówka ma zostać zamknięta w ciągu kilku dni. Gigant handlu detalicznego planuje zamknąć łącznie 67 sklepów w Wielkiej Brytanii w ciągu najbliższych czterech lat.

Firma potwierdziła, że ​​jeden sklep zostanie zamknięty w tym miesiącu. Oddział w centrum handlowym Queensgate w Peterborough zostanie zamknięty 20 kwietnia. W weekend wielkanocny firma M&S zamknęła również swój sklep w Cheltenham, a dziewięć innych sklepów, w tym sklep Neath, ma zamknąć swoje drzwi do maja 2024 r.

Tesco twierdzi, że presja cenowa maleje wraz ze wzrostem zysków

shutterstock

Tesco stwierdziło, że presja cenowa na sklepy spożywcze osłabła po odnotowaniu rekordowych sprzedaży i zysków za ubiegły rok.

Największa brytyjska sieć supermarketów podała, że ​​zyski przed opodatkowaniem osiągnęły 2,3 miliarda funtów, w porównaniu z 882 milionami funtów, podczas gdy sprzedaż wzrosła o 4,4% do 68,2 miliarda funtów w roku zakończonym 24 lutego.

Firma stwierdziła, że ​​inflacja cen artykułów spożywczych „znacznie się zmniejszyła”.

Jednak szefostwo Tesco twierdzi, że firma jest świadoma, że ​​„dla wielu klientów sytuacja nadal jest trudna”.

Kierownictwo sieci podkreśla, że firma „ciężko pracowała”, aby obniżyć ceny, i „podwoiła wysiłki” w zakresie programów mających na celu zapewnienie kupującym lepszego stosunku jakości do ceny, takich jak oferta Aldi Price Match i promocje Clubcard.

Pod koniec roku ponad 4000 produktów było tańszych niż na początku, przy średniej obniżce cen o około 12% – podała firma.

Zdaniem szefa Tesco inflacja żywności – która mierzy tempo wzrostu cen żywności w czasie – ustabilizuje się na „niskim jednocyfrowym poziomie przez resztę roku”.

Nowy alert o oszustwie dotyczącym Royal Mail: ludzie zgłaszają otrzymywanie fałszywych  wiadomości sms

Photo by Brett Jordan on Unsplash

Wydano nowe ostrzeżenie po tym, jak ludzie zaczęli zgłaszać otrzymywanie fałszywych wiadomości tekstowych od Royal Mail. Oszustwa wysyłane za pośrednictwem wiadomości SMS nazywane są również atakami „smishing” i zawierają linki, które nigdy w nie należy klikać.

W tym tygodniu właściciele domów otrzymywali wiadomości z informacją, że przesyłka musi zostać przełożona z prośbą o naciśnięcie linku „bit.ly”. Link prowadzi do sfałszowanej witryny wyłudzającej płatność.

Eksperci podkreślają, że Royal Mail nigdy nie poprosi nikogo o płatność SMS-em. Inne znane komunikaty to m.in. „Przedmiot oczekuje na odbiór”, „Paczka oczekuje na dostawę. Prosimy o potwierdzenie rozliczenia kwoty 2,99 (GBP) za pomocą linku.”

Jeśli klikniesz link na pierwszym ekranie, zobaczysz komunikat sugerujący, że znaleziono paczkę i należy uiścić zaległą opłatę za dostawę. Za odbiór paczki pobierana jest opłata za wysyłkę w wysokości 2,99 GBP. Kliknięcie linku przeniesie Cię na fałszywą stronę.

„Paczka jest gotowa do odbioru” – Link prowadzi do fałszywej strony internetowej (royal-mail.cloud), na której zostaniesz poproszony o dokonanie płatności

Istnieją również e-mailowe wersje tego oszustwa. Wiadomość e-mail informuje Cię, że Twoja paczka nie mogła zostać dostarczona ze względu na brak uiszczenia cła.

Jeśli otrzymasz podejrzany e-mail, SMS, rozmowę telefoniczną lub odkryjesz witrynę internetową marki Royal Mail, którą uważasz za fałszywą, zgłoś to na adres reportascam@royalmail.com.

Kierowcy mają trudności z wysiadaniem z nowych pojazdów

Photo by Dan Senior on Unsplash

Badania wykazały, że kierowcy coraz częściej napotykają na trudności z wysiadaniem z zaparkowanych samochodów, ponieważ producenci produkują coraz szersze pojazdy w nowszych modelach.

Analiza 10 samochodów rodzinnych średniej klasy wykazała, że ​​w wielu przypadkach kierowcy mają zaledwie 30 centymetrów na wyciśnięcie się z pojazdów zaparkowanych w standardowych zatokach.

Średnia szerokość badanych samochodów wzrosła o około 13 cm (5 cali), ze 168 cm w momencie ich wprowadzenia na rynek do 180 cm obecnie.

Brytyjskie miejsca parkingowe mają szerokość 240 cm (7 stóp 9 cali), co stanowi standard ustalony pół wieku temu w latach 70. XX wieku. Zasada ta oznacza, że ​​z każdej strony zaparkowanego nowoczesnego samochodu jest 30 cm wolnej przestrzeni.

Analitycy z firmy ubezpieczeniowej przyjrzeli się dziesięciu popularnym samochodom rodzinnym średniej klasy, w tym Fordowi Fiestie, Nissanowi Qashqai i Kia Sportage.

Największy wzrost szerokości zaobserwowano w przypadku Mini, przy czym nowoczesna wersja była o 34 cm szersza niż oryginalny Cooper z 1959 r.

Szerokość Forda Fiesta, jednego z najpopularniejszych samochodów w historii motoryzacji w Wielkiej Brytanii, sprzedanego w milionach egzemplarzy w ciągu 54 lat produkcji, wzrosła ze 155 cm do 174 cm, co oznacza wzrost o 33 cm.