Start Wiadomości Sztorm w UK z polskim imieniem

Sztorm w UK z polskim imieniem

1235
0

W tym roku w Wielkiej Brytanii mamy szansę na sztorm o polskim imieniu Kamil. BBC ogłosił bowiem listę nazw sztormów, które w ciągu najbliższych 12 miesięcy mogą odwiedzić Wyspy.

To już drugi rok współpracy brytyjskiego Met Office i irlandzkiego Met Eireann przy projekcie nadawania imion sztormom, które występują w tych dwóch państwach. Do przedsięwzięcia zaangażowano obywateli, którzy wysyłali propozycje imion. Ostatecznie wybrano kilkanaście spośród 10 tys. otrzymanych propozycji.

Imiona zaczęto nadawać w listopadzie zeszłego roku. Pomysł ten narodził się, ponieważ dowiedziono, że komunikat o treści „nadchodzi sztorm” ma mniejsze oddziaływanie na człowieka niż „zbliża się sztorm Eva”.

Nowa lista imion będzie obowiązywać od 1 października do września przyszłego roku. Znalazły się na niej takie imiona jak: Angus, Barbara, Conor, Doris, Ewan, Fleur, Gabriel, Holly, Ivor, Jacqui, Kamil, Louise, Malcolm, Natalie, Oisin, Penelope, Robert, Susan, Thomas, Valerie and Wilbert.

– Nadawanie imion trudnym zjawiskom pogodowym zwiększa świadomość zagrożenia i sprawia, że ludzie częściej stosują się do zaleceń stacji meteorologicznych dot. ostrożności – powiedział Derek Ryall z Met Office.
Pierwszym sztormem jakiemu nadano imię był Abigail w listopadzie zeszłego roku. Uderzył w Szkocję i doprowadził do utraty prądu w 20 tys. gospodarstw domowych.

Z kolei sztormy Desmond i Eva sprawiły, że grudzień 2015 w Anglii był jednym z najbardziej mokrych od dekad, pozostawiając 16 tys. domów zalanych.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNa Wyspy nadciąga mroźna zima
NastępnySouthampton Music in the City