Start Wiadomości Szokujące wyniki badań: Wysokie zasiłki są najlepszą motywacją do pracy

Szokujące wyniki badań: Wysokie zasiłki są najlepszą motywacją do pracy

1193
0
BasPhoto / Shutterstock.com

Przeprowadzone w Europie badania, w których wzięło udział 19 tysięcy osób, dowodzą, że im wyższe zasiłki oferuje system opieki socjalnej danego państwa, tym bardziej jego obywatele chcą pracować.

Rozbudowany i szczodry system opieki socjalnej jest uznawany za główną przyczynę demotywującą ludzi do pracy. Z badań wynika jednak, że przekonanie to jest błędne.

Okazuje się, że im więcej dany kraj płaci swoim bezrobotnym lub obywatelom i inwestuje przy tym w programy przysposabiające do zawodu, tym bardziej chcą oni pracować.

W Norwegii, gdzie obywatele otrzymują najwyższe zasiłki w Europie, 80% z nich chce pracować. Z kolei w Estonii – gdzie istnieje najmniej hojny system opieki socjalnej – zaledwie 40% Estończyków przyznaje, że jest zmotywowanych do pracy.

Badania były nadzorowane przez socjologów doktora Kjetil van der Wel oraz doktora Knut Halvorsen z uniwersytetu w Oslo.

Wielka Brytania została oceniona w badaniach jako państwo, w którym hojność systemu socjalnego jest przeciętna, co też miało przełożenie na to, że 60% mieszkańców Wysp zgodziło się ze stwierdzeniem, że zależałoby im na pracy nawet wtedy, gdyby alternatywą były wysokie zasiłki.

Badania wykazały również, że w przypadku, gdy rząd danego państwa angażuje się w pomoc bezrobotnym przez uruchamianie różnych programów przysposabiających do zawodu, więcej jego obywateli chce pracować nawet jeśli nie potrzebuje pieniędzy.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniŚwięcenie pokarmów w Southampton
NastępnyWypadek ze skutkiem śmiertelnym na drodze A303 koło Micheldever