Start Polecane Szkodliwe substancje chemiczne są nadal używane w produktach do makijażu w UK

Szkodliwe substancje chemiczne są nadal używane w produktach do makijażu w UK

272
0

Jak podaje BBC News, główne marki kosmetyczne Urban Decay, Revolution i Inglot sprzedają w Wielkiej Brytanii kosmetyki do makijażu zawierające „wieczne chemikalia”.

Te zanieczyszczenia – znane jako PFAS – zostały powiązane z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym rakiem. Nie są nielegalne w Wielkiej Brytanii i niektóre kraje europejskie chcą zaproponować zakaz sprzedaży tych produktów.

L’Oréal, który jest właścicielem Urban Decay, powiedział BBC, że wycofywanie chemikaliów jest już „na zaawansowanym etapie”.

PFAS, czyli substancje poli- i perfluoroalkilowe, są odporne na olej i wodę, co czyni je bardzo cennymi w branży makijażu. Dawniej były dodawane do produktów, aby przedłużyć ich trwałość, poprawić wykończenie i zachować kolor cieni do powiek i pomadek.

Wiele marek jest obecnie „wolnych od PFAS” ze względu na coraz więcej dowodów na negatywny wpływ tych związków na środowisko i zdrowie.

Jednak dochodzenie BBC News dotyczące brytyjskiego rynku kosmetyków wykazało, że dziesiątki produktów sprzedawanych w Wielkiej Brytanii nadal zawierają te toksyczne chemikalia.

PoprzedniCoraz więcej właścicieli rezygnuje ze zwierząt domowych w związku z kryzysem kosztów utrzymania
NastępnyRuszają prace nad czteromiesięcznym projektem modernizacji „unikatowej” części centrum Southampton