Start Wiadomości Szkocję czeka jednak kolejne referendum niepodległościowe?

Szkocję czeka jednak kolejne referendum niepodległościowe?

674
0

Szefowa rządu Szkocji na konwencji partii rządzącej (SNP) zorganizowanej w Glasgow oświadczyła, że jeśli Wielka Brytania faktycznie wystąpi ze struktur Unii Europejskiej, Szkocja postara się przeprowadzić drugie referendum ws. secesji.

W sobotnim wystąpieniu, Nicola Sturgeon, ogłosiła, że projekt ustawy w sprawie referendum niepodległościowego Szkocji, będzie opublikowany w przyszłym tygodniu oraz, że w związku z tym zostaną przeprowadzone konsultacje. Tym samym, premier wzbudziła entuzjazm na sali wypełnionej delegatami Szkockiej Partii Narodowościowej (SNP). Jednak konsultacje nie oznaczają jeszcze, że drugie szkockie referendum jest pewne.

Co to właściwie oznacza?

Będą przeprowadzone konsultacje; projekt, który będzie opisywał, jak referendum ma wyglądać zostanie opublikowany i pewnego dnia być może przegłosowany przez parlament. Jednak na chwilę obecną nie ma konkretnej decyzji, kalendarza czy gwarancji, że referendum w ogóle się odbędzie.

Głównym powodem ponownego pojawienia się tematu referendum w Szkocji jest oczywiście Brexit. Większość Brytyjczyków (52 proc.) zagłosowała za wyjściem Wielkiej Brytanii ze struktur unijnych, jednak w samej Szkocji wynik był zgoła odmienny, gdzie ponad 60 proc. Szkotów głosowało za pozostaniem w UE.

Premier przyznała zresztą, że Szkocja nie głosowała ze Brexitem i zrobi wszystko, aby Brexit powstrzymać. Według Sturgeon, Szkocja ma prawo wybrać inną ścieżkę i należy się obecnie skupić na tym, żeby na międzynarodowych rynkach znaczyła jak najwięcej.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniDobre porozumienie z Unią ważniejsze dla Brytyjczyków niż ograniczenie imigracji
NastępnyDo Wielkiej Brytanii dotarła pierwsza grupa nastolatków z Calais