Start Wiadomości Szkocja wzywa brytyjski rząd, aby zgodził się na referendum

Szkocja wzywa brytyjski rząd, aby zgodził się na referendum

402
0

Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon zwróciła się do rządu brytyjskiego, aby zgodził się na przeprowadzenie nowego referendum niepodległościowego.

Sturgeon wezwała do przeprowadzenia kolejnego referendum przed końcem 2023 r., jeśli pandemia na to pozwoli. „Kryzys jeszcze się nie skończył, ale przejdziemy przez niego. A wtedy będzie czas, aby myśleć nie o przeszłości, ale o przyszłości Szkocji. Aby zdecydować, kto powinien być odpowiedzialny za tę przyszłość” –powiedziała szefowa szkockiego rządu.

„Ludzie w Szkocji mają prawo do dokonania tego wyboru. Zjednoczone Królestwo jest przecież dobrowolnym związkiem narodów. Do niedawna nikt poważnie nie kwestionował prawa mieszkańców Szkocji do wyboru, czy chcą się stać niepodlegli, czy nie. Szczerze mówiąc, to nie rząd w Westminsterze, który ma tylko sześciu posłów w Szkocji, może decydować o naszej przyszłości bez zgody ludzi, którzy tu mieszkają. Jako niepodległy kraj, współpraca między Szkocją a naszymi przyjaciółmi w całej reszcie Zjednoczonego Królestwa będzie kontynuowana, ale na lepszych zasadach: Szkocja będzie równym partnerem” – tłumaczyła Sturgeon.

Premier Boris Johnson jest przeciwny wydaniu zgody na referendum w tej chwili. Argumentuje to tym, że obecnie cały kraj powinien się skupić na wychodzeniu z pandemii, a nie zajmować się kwestiami, które budzą duże podziały społeczne. Przeprowadzone w 2014 r. pierwsze referendum zostało uzgodnione z rządem brytyjskim. Przeciwnicy niepodległości wygrali je stosunkiem głosów 55:45 proc.

PoprzedniBudowa dużej tablicy reklamowej przed wejściem do Westquay
NastępnyOficjalne otwarcie terminalu wycieczkowego Horizon w Southampton