Start Polecane Szkocja daje ultimatum ws. Brexitu

Szkocja daje ultimatum ws. Brexitu

1156
0

Nicola Sturgeon daje Theresie May dwa miesiące na dojście do kompromisu ws. Brexitu. Jeśli tak się nie stanie, szkocka premier zapowiedziała zgłoszenie projektu drugiego referendum niepodległościowego na marcowym zjeździe partii SNP.

Sturgeon postawiła ultimatum krótko po tym, gdy wydawało się, że razem z brytyjską premier zrobiły krok do przodu ws. porozumienia. Przyznała jednak, że nie widziała żadnych dowodów na to, aby jej propozycje pozostania we wspólnym europejskim rynku były traktowane poważnie. Takie ruchy są dla Szkotów niezbędne jeszcze przed uruchomieniem Artykułu 50.

– Do tej pory jakiekolwiek próby kompromisu wychodzą tylko i wyłącznie od szkockiego rządu – powiedziała Sturgeon na spotkaniu w Cardiff. – Rząd brytyjski nie wykazał chęci, aby spotkać się gdzieś pośrodku wspólnych oczekiwań. Szkocja będzie uważnie się przypatrywała wszystkim działaniom, a okres od teraz do uruchomienia Artykułu będzie kluczowy – ostrzegła.

Na pytanie czy brak kompromisu może zakończyć się drugim referendum niepodległościowym szkocka premier odpowiedziała: – Zrobię wszystko, aby ochronić pozycję Szkocji. Mam coraz mniej czasu na osiągnięcie kompromisu, bo taka sytuacja nie może trwać wiecznie – powiedziała premier. – Jest to jedna z ostatnich szans dla mnie, aby wyjaśnić premier May, że muszę zobaczyć jakikolwiek ruch z jej strony. Będzie miała ona okazję wykazać się w najbliższych tygodniach – zapowiedziała Sturgeon.

Z kolei Walijczycy, którzy opowiadają się za twardym Brexitem, uznali, że rozmowy były pożyteczne i przyniosły pozytywny skutek. – Jest wiele do zrobienia, a my chcemy w pełni uczestniczyć w tym procesie – zapowiedział premier Walii. – Mieszkańcy Walii opowiedzieli się za opuszczeniem UE, więc nie zamierzam stawać im na drodze – uspokoił Walijczyków Carwyn Jones.

Maja Orzechowska

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniRoboty drogowe na autostradzie w Hampshire
NastępnyZnajomość języka angielskiego. Kursy angielskiego w Southampton