Start Wiadomości Szefowa szkockiego rządu: referendum w sprawie niepodległości odbędzie się w przyszłym roku

Szefowa szkockiego rządu: referendum w sprawie niepodległości odbędzie się w przyszłym roku

186
0

Nicola Sturgeon jest przekonana, że nowe referendum niepodległościowe odbędzie się w październiku przyszłego roku. W środę brytyjski Sąd Najwyższy ma rozstrzygnąć, czy szkocki parlament może je rozpisać bez zgody rządu w Londynie.

Sturgeon już kilka miesięcy temu wskazała datę głosowania – 19 października 2023 roku – ale aby referendum miało moc prawną, zgodę na jego przeprowadzenie musi wydać brytyjski rząd, albo Sąd Najwyższy musi orzec, iż może ono zostać rozpisane przez szkocki parlament bez tej zgody.

„Nie ma większego sensu spekulować na temat wyniku rozprawy sądowej, ale jeśli to będzie tak, mamy gotowe plany, aby przejść do ustawodawstwa (w sprawie referendum)” – stwierdziła Sturgeon w rozmowie z BBC. Wyraziła jednak przekonanie, że plebiscyt odbędzie się zgodnie z ogłoszoną datą, a nawet oceniła, że jest „pewna, iż Szkocja stanie się niepodległa”.

Dodała, że brak zgody brytyjskiego rządu na referendum jest „jednym z najmocniejszych argumentów za tym, by Szkocja stała się niepodległym krajem” i zapewniła, że nigdy nie zrezygnuje z tych planów. Przyznała jednak, że jeśli Sąd Najwyższy wyda niekorzystne dla jej rządu orzeczenie, jej opcje będą ograniczone.

PoprzedniHampshire odnotowuje „najwyższy” wzrost przestępstw z nienawiści na całym południu
NastępnyLiczenie motyli na Wyspach