Start Wiadomości Szef komisji europejskiej obiecuje pomóc Cameronowi dojść do porozumienia z UE

Szef komisji europejskiej obiecuje pomóc Cameronowi dojść do porozumienia z UE

741
0

Jean-Claude Juncker zobowiązał się, że podejmie współpracę z premierem Wielkiej Brytanii w sprawie wypracowania sprawiedliwych warunków umowy z Unią Europejską.

Gratulując Cameronowi wygranej w wyborach Juncker powiedział, że jest „gotowy na współpracę z premierem w celu opracowania sprawiedliwej umowy dla Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i przyjrzenie się jego propozycjom i pomysłom w tej sprawie”.

W czasie kampanii wyborczej Cameron obiecywał, że podtrzyma inicjatywę dotyczącą przeprowadzenia referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE do 2017 roku.

Cześć przywódców europejskich jeszcze niedawno ostrzegało, że przeprowadzenie znaczących zmian w Unii Europejskiej, by podtrzymać w niej brytyjskie członkostwo, jest mało prawdopodobne.

Jednak ponowne zwycięstwo Camerona w wyborach parlamentarnych zmieniło ich nastawienie i sprawiło, że przeprowadzenie reform jest już przez nich brane pod uwagę.

Manfred Weber, lider konserwatywnej części Parlamentu Europejskiego i sprzymierzeniec Angeli Merkel napomknął, że Europa “powinna rozważyć przeprowadzenie zmian”.

Weber zaznaczył jednak, że podstawowe prawo do swobodnego przepływu osób nie może zostać zmienione.

„W referendum piłka jest po stronie Davida Camerona. Musi on przedstawić jasno swoje propozycje. Jednak nikt nie będzie ingerował w prawo do swobodnego przepływu osób w obrębie państw wspólnoty” – oświadczył Weber.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniWyniki to nie wszystko – 6 powodów, dla których wybory 2015 były sukcesem
NastępnyWypadek ze skutkiem śmiertelnym w Bournemouth