Start Coronavirus Szczepionka przeciwko covid dla psów i kotów

Szczepionka przeciwko covid dla psów i kotów

282
0

Naukowcy sugerują, że koty i psy domowe mogą potrzebować własnej szczepionki przeciwko Covid. Nadal nie jest jasne, ile psów i kotów zostało zarażonych Covid-19, chociaż wskaźniki mogą być podobne do tych u ludzi. Jednak objawy zwierząt domowych wydają się być łagodne, jeśli w ogóle się pojawiają.

Naukowcy sugerują, że w przyszłości konieczne może być oddzielne wprowadzenie szczepień domowych kotów i psów przeciwko covid-19, aby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa. Ponieważ rząd zebrał prawie 7 milionów szczepionek dla populacji Wielkiej Brytanii, eksperci stwierdzili, że „nie do pomyślenia” może być to, że zwierzęta domowe, które są w stanie zarazić się wirusem, będą musiały otrzymać szczepionkę, aby pomóc w opanowaniu wirusa. Koronawirus może zarazić szeroką gamę gatunków, w tym koty, psy i norek, powiedzieli eksperci z University of East Anglia (UEA), ośrodka badawczego z siedzibą w Norwich, Earlham Institute i University of Minnesota. W artykule wstępnym dla czasopisma Virulence napisali, że ciągła ewolucja wirusa u zwierząt, po której następuje transmisja na ludzi, „stanowi znaczące długoterminowe zagrożenie dla zdrowia publicznego”. „To nie do pomyślenia, że ​​szczepienie niektórych udomowionych gatunków zwierząt może być konieczne, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się infekcji” – powiedzieli.

W zeszłym miesiącu Rosja ogłosiła, że ​​jest bliska ukończenia badań klinicznych szczepionki Covid-19 dla norek i zwierząt domowych, takich jak koty. Szczegóły szczepionki nie zostały ujawnione, ale rządowe centrum opracowujące żądane dawki szczepionki mogłoby być szeroko dostępne w ciągu kilku miesięcy.