Start Coronavirus Szczepienia czterdziestolatków jeszcze w marcu

Szczepienia czterdziestolatków jeszcze w marcu

953
0

Brytyjskie media podają, że pod koniec marca mają się rozpocząć szczepienia 40-letnich mieszkańców Wysp.

Jak ujawnił „Daily Mail”, Wspólna Komisja ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI), która określa kolejność szczepień w Wielkiej Brytanii, jest zdania, że powinny je dostawać kolejne coraz młodsze grupy wiekowe, a nie np. kluczowi pracownicy bądź osoby wywodzące się z mniejszości etnicznych. Według członków JCVI, ci kluczowi pracownicy lub członkowie mniejszości etnicznych, którzy są szczególnie narażeni na zachorowanie, dostaną szczepionkę w ramach już wyznaczonych grup priorytetowych.

Zgodnie z ogłoszonym przez brytyjski rząd planem, do końca kwietnia zaszczepione miałyby być pozostałe grupy priorytetowe – 5-9 – co oznacza, że możliwość przyjęcia szczepionki miałyby wszystkie osoby powyżej 50. roku życia, a także młodsze, jeśli mają schorzenia, które zwiększają ryzyko poważnego zachorowania na Covid-19.

Jednak przy obecnym tempie szczepień – średnio ponad 416 tys. dziennie w ciągu ostatniego tygodnia – cel ten może zostać osiągnięty nie do końca kwietnia, lecz już do 24 marca, w związku z tym powstaje kwestia, kto będzie szczepiony w dalszej kolejności.

Następne grupy wyznaczone do szczepień miałyby obejmować szerszy zakres wiekowy – po 10 lat, a nie po pięć, jak dotychczas. Wynika to z faktu, że różnica w prawdopodobieństwie zgonu między osobą w wieku 30. a 39. lat jest znacznie mniejsza niż między 70-latkiem a 79-latkiem. Zgodnie z tym, następną grupą do szczepień miałyby być osoby między 40. a 49. rokiem życia.

PoprzedniSouthampton: dwaj oszuści chodzą od domu do domu oferując szczepionkę przeciw Covid
NastępnyOpuszczony pawilon parkowy w centrum Southampton zostanie wymieniony