Start Polecane Swobodny przepływ osób zakończy się w 2019 roku

Swobodny przepływ osób zakończy się w 2019 roku

699
0

Swobodny przepływ obywateli z Unii Europejskiej do Wielkiej Brytanii zakończy się w marcu 2019 roku – powiedział rzecznik Theresy May.

Po tygodniach burzliwych rozmów na temat polityki imigracyjnej po Brexicie i sprzecznych komunikatach wydawanych przez konserwatystów, rzecznik Downing Street poinformował, że swobodny przepływ osób zakończy się w 2019 roku, jednak równocześnie podkreślił, że poziom migracji nie spadnie od razu.

Rzecznik, w imieniu przebywającej na urlopie Theresy May powiedział, że propozycja nowej polityki imigracyjnej po Brexicie „zostanie przedstawiona w odpowiednim czasie” oraz, że błędem jest twierdzenie, iż swobodny przepływ osób będzie utrzymany w obecnym kształcie.

Podobne oświadczenie złożył Liam Fox, minister ds. handlu międzynarodowego, który powiedział, że „nie wyraził zgody” na kontynuowanie obecnej polityki imigracyjnej, oraz że to Brytyjczycy głosujący za Brexitem chcieli odzyskania kontroli nad granicami.

– To oczywiste, że odzyskanie kontroli nad naszymi granicami było jednym z elementów tego, czego domagaliśmy się w referendum, a zachowanie swobodnego przepływu osób nie byłoby zgodne z tą decyzją” – powiedział Fox.

Spekulacje na temat chaosu panującego w obozie konserwatystów pojawiły się po tym, jak Philip Hammond, minister finansów i Amber Rudd, minister spraw wewnętrznych wbrew wcześniejszym zapowiedziom powiedzieli, że swobodny przepływ osób będzie obowiązywał po Brexicie w 2019 roku.