Start Wiadomości Święta z wielkanocnym symbolem

Święta z wielkanocnym symbolem

2010
0
Photo credit: Jarosław Pocztarski / Foter / CC BY

Choć Wielkanoc w Wielkiej Brytanii różni się od tej spędzanej w Polsce, to w obu przypadkach przygotowania do niej zaczynają się już kilka tygodni wcześniej.

Wielkiej Brytanii najważniejsze obchody świąt rozpoczynają się w Wielki Piątek (Good Friday) i trwają do poniedziałku (Easter Monday), wszystkie te dni są też wolne od pracy. Zarówno w Polsce, w Wielkiej Brytanii, jak i w wielu innych krajach niezbędnym elementem świąt są jajka, które pojawiają się pod postacią pisanek, święconki, dekoracji stołu, wielkanocnych prezentów, a także czekoladowych przysmaków.

Czekoladowy zajączek

Jajka są symbolem Wielkanocy od setek lat, nie może ich więc zabraknąć na świątecznym stole – ale nie tylko. Popularne na Wyspach czekoladowe jajka są niezbędnym prezentem dla małych dzieci, a i starsi nie powinni narzekać, gdy w święta otrzymają koszyk pełen czekoladowych słodkości. Wszechobecne czekoladowe jajka różnej wielkości, a także świąteczny zajączek (Easter Bunny) to zresztą jedne z najważniejszych symboli zbliżającej się Wielkanocy w UK.

Nieznana na Wyspach tradycja święconki jest z kolei bardzo popularna zarówno w Polsce, jak i niektórych regionach Austrii, południowym Tyrolu oraz Bawarii. Najważniejszymi jej elementami są symbolizujące początek nowego życia jajka, chroniąca przed zepsuciem sól, chleb i wędlina (szynka lub kiełbasa). Do koszyczka, który zostaje poświęcony w Wielką Sobotę często trafia także figurka baranka wykonana z cukru, masła lub wielkanocnego ciasta.

Pikniki i wyprzedaże

W Kościele katolickim święta Wielkiej Nocy uznawane są za najważniejsze w ciągu roku, dlatego też tego dnia świątynie pękają w szwach. I tak jak w Polsce to czas zadumy i modlitwy, tak w Wielkiej Brytanii świętowanie zaczyna się już od Wielkiej Soboty – z tej okazji odbywają się nawet uliczne festiwale. W Niedzielę Wielkanocną, po śniadaniu i kościele, Brytyjczycy udają się na spacer, a o ile pozwala na to pogoda – urządzają piknik w parku, gdzie spotykają się z rodziną i przyjaciółmi. W przeciwieństwie do Polski, w UK święta mają bardziej komercyjny charakter (w Poniedziałek Wielkanocny otwiera się nawet niektóre sklepy, które kuszą znacznymi obniżkami cen) i znacznie mniej nawiązuje się także do religii.

Święta w Wielkiej Brytanii nie byłyby tym, czym są bez wielkanocnych zabaw dla najmłodszych. Tu też ważną rolę odgrywają jajka. Do najbardziej popularnych zabaw należy egg hunt, czyli polowanie na jajka. Polega ona na tym, że w Niedzielę Wielkanocną dzieci szukają czekoladowych jajek pochowanych wcześniej przez rodziców (w ogrodzie lub w domu). Z kolei rolling eggs, czyli toczenie jaj, to zabawa, w której wygrywa osoba, której jajko najszybciej sturla się na dół z niewielkiej górki i się przy tym nie stłucze. To zabawy, które mimo upływu lat wciąż cieszą się sporym powodzeniem – przede wszystkim dlatego, że mogą brać w nich udział całe rodziny i spędzić jeszcze więcej czasu we własnym gronie.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniDwa porzucone kucyki, znalezione niedaleko Totton
NastępnyŚwinia, która chciała popływać