Start Polecane Strep A: Apteki mogą teraz podawać alternatywne antybiotyki

Strep A: Apteki mogą teraz podawać alternatywne antybiotyki

315
0

Farmaceuci będą teraz mogli podawać alternatywne formy penicyliny bezpośrednio pacjentom, aby pomóc w leczeniu infekcji paciorkowcem A, w związku z tymczasowymi problemami z zaopatrzeniem w antybiotyk.

W Wielkiej Brytanii potwierdzono 18 zgonów dzieci z rzadkimi, inwazyjnymi infekcjami paciorkowca typu A. Eksperci doradzają każdemu, kto jest zaniepokojony objawami, aby niezwłocznie zasięgnął porady lekarskiej.

Zakażenia paciorkowcem A mają tendencję do wzrostu zimą i szczytu wiosną, ale w tym roku liczba przypadków rośnie wcześniej niż zwykle – co prawdopodobnie wynika ze zmian w normalnym cyklu infekcji, z powodu pandemii Covid i zwiększonego mieszania się społeczności.

Wiele infekcji paciorkowcami A jest łagodnych – powoduje ból gardła lub infekcję skóry – ale czasami może rozwinąć się bardzo poważna infekcja inwazyjną paciorkowcem grupy A (iGAS).

Lekarze mogą przepisać antybiotyki penicylinowe w domu, aby pomóc w leczeniu łagodnych infekcji, ale ciężkie przypadki należy leczyć w szpitalu.

Zwykle, gdy pacjenci realizują recepty w aptece, zgodnie z prawem muszą podać tylko dokładnie ten lek, który jest na formularzach. Jeśli leki nie są dostępne, pacjenci muszą wrócić do swoich lekarzy, aby otrzymać nowe recepty.

Zgodnie z nowym protokołem pacjenci nie muszą już wracać do lekarzy pierwszego kontaktu po alternatywną receptę.

Istnieją różne formy penicyliny – płyn, płyn bezcukrowy i tabletki – a farmaceuci będą teraz mogli oferować niektóre z tych form jako alternatywy.

Od września dane sugerują, że 18 dzieci w Wielkiej Brytanii zmarło po ciężkich infekcjach iGAS. Statystyki obejmują 16 przypadków dzieci w Anglii i jedno w Irlandii Północnej, a także potwierdzono śmierć dziecka w Walii.

Dane dla Anglii pokazują, że 58 osób dorosłych również zmarło z powodu tej samej choroby w tym samym okresie.

To najwyższa liczba zgonów od zimy 2017-18, kiedy to 27 dzieci i 328 dorosłych zmarło z powodu inwazyjnego paciorkowca A.

Według ekspertów brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowia nie ma dowodów sugerujących, że krąży nowy szczep paciorkowca A.

Objawy Strep A obejmują objawy grypopodobne – ból gardła, ból głowy, gorączkę i bóle mięśni. Jeśli pojawi się również wysypka, która jest szorstka jak papier ścierny, może to być szkarlatyna – która wymaga antybiotyków.

PoprzedniNowy program wsparcia finansowego w Southampton – Jak uzyskać pomoc
NastępnyEastleigh: Zamrożone pojemniki na śmieci, których nie można otworzyć, nie będą odbierane