Start Wiadomości Strajk kolejowy: opustoszałe stacje kolejowe

Strajk kolejowy: opustoszałe stacje kolejowe

211
0

Około 40 tys. pracowników bierze udział w największym od 30 lat ogólnokrajowym strajku. Stacje kolejowe w całym kraju świecą pustkami.

Członkowie Krajowego Związku Pracowników Kolei, Transportu Morskiego i Transportu (RMT) strajkują w związku z cięciami miejsc pracy, płacami i warunkami pracy.

W rezultacie ograniczone usługi kolejowe działają w Hampshire, Dorset, Oxfordshire i Berkshire. Obsługiwanych jest tylko ok. 20 proc. połączeń kolejowych w kraju, przy czym na połowie tras nie jeżdżą żadne pociągi, a na pozostałych kursują znacznie rzadziej i w skróconych godzinach, zwykle od 7:30 do 18:30.

RMT domaga się podwyżek o 7 proc., zaś pracodawcy oferowali 2 proc. plus dodatkowy 1 proc. pod warunkiem zaakceptowania cięć i zmian w warunkach pracy. Jednak nawet żądane 7 proc. jest znacznie poniżej inflacji, która obecnie wynosi 9 proc., a pod koniec roku ma przekroczyć 11 proc.

Ale RMT pośrednio winą za strajk obarcza rząd, zarzucając mu ograniczenie finansowania transportu publicznego. „Moje przesłanie do podróżujących jest takie, że bardzo nam przykro z powodu powstałych zakłóceń. Nie chcemy tego robić. Chcemy doprowadzić do rozwiązania tego sporu” – oświadczył Mick Lynch, sekretarz generalny RMT.

PoprzedniDroga w Southampton zamknięta z powodu dziury na środku ulicy
NastępnyProgram pożyczek bez oprocentowania dla najuboższych