Start Polecane Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: spodziewany jest kolejny wzrost w obliczu wzrostu...

Stopy procentowe w Wielkiej Brytanii: spodziewany jest kolejny wzrost w obliczu wzrostu cen

726
shutterstock

Oczekuje się, że Bank Anglii podniesie stopy procentowe po raz jedenasty z rzędu po niespodziewanym skoku tempa wzrostu cen.

Analitycy uważają, że najbardziej prawdopodobnym rezultatem późniejszego posiedzenia KPP jest podwyższenie stopy procentowej Banku z 4% do 4,25%.

Decydenci polityczni muszą znaleźć równowagę między kontrolowaniem inflacji a zapewnieniem stabilności finansowej.

Zmiana miałaby natychmiastowy wpływ na niektórych kredytobiorców i oszczędzających.

Koszt hipoteki zmiennej lub śledzącej wzrósłby, podobnie jak odsetki od innych pożyczek, ale stopa zwrotu dla oszczędzających może się poprawić.

Oprocentowanie Banku jest już na najwyższym poziomie od 14 lat, konsekwentnie rosnąc w odpowiedzi na gwałtownie rosnące koszty życia.

W środę ujawniono nieoczekiwany wzrost stopy inflacji, która odzwierciedla rosnące ceny. Stopa wzrosła do 10,4% w ciągu roku do lutego, w porównaniu z 10,1% w styczniu.

To sprawia, że ​​podwyżka stóp procentowych jest bardziej prawdopodobna, mimo że analitycy wcześniej byli bardziej ostrożni co do szans na podwyżkę. Zawirowania w sektorze bankowym doprowadziły do ​​większej niepewności co do światowych perspektyw gospodarczych – obraz, który mógł skłonić decydentów do przyjęcia taktyki wstrzymywania lub anulowania dalszych podwyżek stóp.