Start Polecane Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii nadal rośnie

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii nadal rośnie

440
0

Koronawirus nadal uderza w rynek pracy. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii wzrosła do 4,8% w ciągu trzech miesięcy do września, w porównaniu z 4,5%.

Według Urzędu Statystycznego, zwolnienia wzrosły do ​​rekordowego poziomu 314 000 w tym samym okresie. Firmy zwolniły więcej pracowników w oczekiwaniu na zakończenie programu urlopowego, który pierwotnie miał zakończyć się pod koniec października.

Analitycy stwierdzili, że przedłużenie furlough scheme nastąpiło „za późno”, aby uratować część miejsc pracy, a dalsze duże wzrosty bezrobocia były prawdopodobne w nadchodzących miesiącach.

Liczba osób bez pracy wzrosła w ciągu trzech miesięcy o 243 tys., co jest największym wzrostem od maja 2009 roku. Liczba zwolnień była jednak wyższa, ponieważ obejmowała osoby, które mogły stracić pracę, a następnie przeszły na emeryturę lub zdecydowały się przestać szukać pracy.

Dane ONS pokazały również, że nastąpił duży wzrost liczby bezrobotnych w wieku od 16 do 24 lat. Stopa bezrobocia wśród młodych ludzi jest znacznie wyższa niż ogólna stopa bezrobocia.

Jednocześnie Recruitment&Employment Confederation poinformowało, że tylko w pierwszym tygodniu listopada na rynku pracy w Wielkiej Brytanii pojawiło się 1,36 mln nowych etatów. Zdaniem ekspertów, liczba nowych stanowisk jest obecnie większa niż miało to miejsce przed lockdownem w marcu.

Najwięcej nowych miejsc pracy pojawiło się w sektorze związanym z opieką medyczną oraz produkcją tytoniu, żywności i napojów. Najmniej wakatów utworzono z kolei w branżach hotelowych, gastronomicznych i rozrywkowych.