Start Polecane Ster statku z 1744 roku znaleziony na dnie Solent

Ster statku z 1744 roku znaleziony na dnie Solent

254
0

Zaginiony ster okrętu wojennego, który zatonął w Solent w 1758 roku, został odkryty na dnie morskim, 60 m (200 stóp) od głównego wraku.

HMS Invincible – zbudowany przez Francuzów w 1744 i zdobyty przez Brytyjczyków w 1747 – uważany jest za jeden z najważniejszych okrętów wojennych swoich czasów.

Nienaruszony ster o długości 11 m został zauważony podczas rutynowej inspekcji terenu w pobliżu Portsmouth.

Archeolog morski Dan Pascoe powiedział, że jest „wyjątkowy i znaczący”.

„Wygląda na to, że jest w całkiem dobrym stanie i jest kompletny od góry do dołu” – powiedział.

74-działowy statek zaginął, gdy ster się zaciął i osiadł na mieliźnie między portem Langstone a wyspą Wight, wywracając się trzy dni później. Nikt nie ocalał.

„To ostatni kawałek układanki, który opowiada historię Niezwyciężonego. To fantastyczne, cudowne znalezisko i niezwykle rzadkie – przetrwało tylko dlatego, że zostało zakopane”.

Ster ma być chroniony workami z piaskiem, aby zapobiec jego szybkiej erozji przez żywioły pod wodą, ale wyniesienie go na powierzchnię i konserwacja może kosztować nawet 80 000 funtów, oszacował Pascoe.

„To wyjątkowe znalezisko – nie ma innych przykładów z okrętów wojennych z tej epoki. Jego przyszłość zależy od tego, czy opłacalne jest wydobycie i znalezienie miejsca, w którym można je wystawić” – dodał.

PoprzedniKonsultacje społeczne w sprawie powrotów funtów i uncji
NastępnyGwałtowny wzrost kradzieży rowerów w New Forest