Start Polecane Status osoby osiedlonej: Wciąż nie rozpatrzono tysięcy wniosków. Co, jeżeli zostaniemy bez...

Status osoby osiedlonej: Wciąż nie rozpatrzono tysięcy wniosków. Co, jeżeli zostaniemy bez zaświadczenia o prawie pobytu?

1606

Zbliża się ostateczny termin składania wniosków o status osoby osiedlonej i prawo do pozostania w Wielkiej Brytanii. Jak się okazuje, Home Office nie rozpatrzył jeszcze 320 tys. wniosków. Oznacza to, że dokumenty te mogą nie zostać przetworzone na czas, a osoby, których ta sytuacja dotyczy, zostaną bez zaświadczenia o prawie do zamieszkania w Wielkiej Brytanii. Działacze ruchu europejskiego obawiają się, że sytuacja ta spowoduje wiele przykrych konsekwencji. Dlatego też 21 maja, w ramach „Opowieści o Dniu Działania na rzecz Brexitu” zwolennicy Ruchu będą spotykać się ze swoimi posłami, aby domagać się rzeczywistej ochrony praw obywateli UE.

  • Trudno ująć w słowa, jak wiele cierpienia może to spowodować. Obywatelom UE mogą w końcu odmówić pracy, mieszkania do wynajęcia, kredytu hipotecznego, a nawet ratującego życie leczenia NHS, jeśli ich status imigracyjny jest niejasny. Dzieje się to już z tysiącami mieszkańców Wielkiej Brytanii, a sytuacja może się znacznie pogorszyć – przekonuje Wiebke Rueterjans, działacz Ruchu Europejskiego. – Rząd zapowiedział, że będzie szanował prawa obywateli oczekujących na ich wniosek. Ale jeśli skandal Windrush nauczył nas niczego, to było to, że nie możemy polegać na obietnicach ministrów rządu na ten temat. Potrzebujemy gwarancji prawnych i prawdziwej pewności.

Aby wesprzeć działania ruchu, a także mieć realny wpływ na ochronę własnych praw można zapisać się na Dzień Działania Ruchu Europejskiego i stać częścią lobby, działającego online.