Start Polecane Statek z czasów D-Day odbył ostatnią podróż po przebudowie w Portsmouth

Statek z czasów D-Day odbył ostatnią podróż po przebudowie w Portsmouth

398
0

Ostatni statek desantowy D-Day, który przetrwał, odbył ostatnią podróż.

LCT 7074 został odnowiony dzięki grantowi z loterii National Heritage Lottery w wysokości 4,7 miliona funtów przed jego stałą ekspozycją w muzeum D-Day Story w Southsea. Miał zostać dostarczony w 76. rocznicę D-Day 4 czerwca, ale zostało to opóźnione z powodu koronawirusa.

Jednostka z powodzeniem przepłynęła z Portsmouth Naval Base do Southsea i została zainstalowana wczoraj. Próba we wczesnych godzinach porannych w niedzielę została odwołana z powodu silnego wiatru.

LCT 7074 był jednym z ponad 800 specjalnie zaprojektowanych jednostek desantowych biorących udział w wyładunkach w D-Day. Dotarł do Gold Beach, ocalał z niemieckiego pożaru pocisków, który zatopił statek obok. W dniu 7 czerwca 1944 r. około godziny 02:00 dostarczył 10 czołgów i kontyngent żołnierzy przed powrotem do Anglii z jeńcami wojennymi.

Statek o długości 57 m stał się później pływającym klubem nocnym, po czym zatonął w częściowo opuszczonym stanie w dokach Birkenhead. Od 2014 roku Muzeum Narodowe Królewskiej Marynarki Wojennej prowadzi projekt ratowania okrętów desantowych z doków.

PoprzedniNiedobory żywności po brexicie. Co należy już zacząć gromadzić?
NastępnyWiększe dofinansowanie na transport szkolny