Start Wiadomości Średnie zarobki w UK rosną – na równi z bezrobociem

Średnie zarobki w UK rosną – na równi z bezrobociem

1273
0

W maju stawka przeciętnego wynagrodzenia osiągnęła rekordowy wzrost – 3,2 procent. Jednocześnie, po raz pierwszy od dwóch lat, wzrosła również stopa bezrobocia.

Ekonomiści zauważają, że najwyższy od pięciu lat wzrost płac odzwierciedla problemy pracodawców ze znalezieniem wykwalifikowanej siły roboczej. W obliczu niedoborów na rynku zatrudnienia, pracodawcy starają się przyciągnąć doświadczony personel proponując wyższe stawki.

Wzrost bezrobocia to z kolei, w dużej mierze, zasługa polityki rządowej. Cięcia w sferze budżetowej sprawiły, że od grudnia zeszłego roku pracę w sektorze publicznym straciło 22 tysiące osób. „Po raz pierwszy od maja 2013 mamy do czynienia ze spadkiem tempa zatrudnienia i wzrostem bezrobocia w kraju” – potwierdza wyniki raportu opublikowanego przez Office for National Statisics (ONS) główny ekonomista banku ING – James Knightly.

ONS informuje, że w zeszłym miesiącu przybyło siedem tysięcy osób, które złożyły podania o zasiłek dla bezrobotnych. Obecnie świadczenie to pobiera w skali kraju ponad osiem tysięcy osób. W okresie od marca do maja bieżącego roku bez pracy było 1,85 mln Brytyjczyków, czyli o 15 tysięcy więcej niż w styczniu.

Jednocześnie, w styczniu spadła stopa bezrobocia wśród młodzieży. Ze statystyk nie wynika jednak, czy młodzi ludzie podjęli pracę w pełnym wymiarze godzin, czy też biorą udział w bezpłatnych stażach.

ŹRÓDŁOpolishexpress.co.uk
PoprzedniSUMMER END BRISTOL FESTIVAL z zespołem DŻEM
NastępnyCoraz więcej imigrantów przybywa do Wielkiej Brytanii „tylnymi drzwiami”